| denis988 a întrebat:

Sunt baiat am aproape 13 ani, 1.60 inaltime si 45 kg. desi am cu 5kg mai putin decat ar trebui sa am in mod normal (60 -45 =15) am burta (asa si asa, intre mare si mica)..am si putina grasime in zona pectoralilor (f f putina aproape ca nu se vede). ce as putea sa fac sa dau jos burta? tin sa mentionez ca am slabit de la 48 kg la 45kg. fac pe saptamana 2 ore de inot si 3 de fotbal + ca mai joc zilnic 2 ore fotbal. (cine vrea sa scrie ca nu trebuie sa te gandesti la cate kilograme ai la varsta aceasta sa isi tina raspunsul acasahappy Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Daca practici atatea ore de sport pe saptamana nu trebuie sa iti faci probleme. Greutatea corpului tau va deveni perfecta la un moment dat. Ca sfat, adu modificari in alimentatie. Creeaza-ti un stil de viata sanatos. Succes! Si totusi, o sa dau afara din casa comentariul ca ai totusi 13 ani, si din cate am inteles problemele tale nu sunt foarte grave; dar e ok sa te interesezi de lucrurile astea cu sanatatea devreme.

| Shatteredx a răspuns:

Depinde de formatul fiecaruia. Unii pot face toata viata lor abdomene si sa manance doar verdeturi, ca la prima scapare in care vor manca o ciocolata vor pune putina burta.
Altii si de mananca un porc mistret intreg tot nu se vor vedea pe ei, ba chiar ti se pare ca-s mai slabi!
Degeaba faci abdomene pentru ca abdomenele sunt ca sa-ti intaresti muschii, sa-ti formezi patratelele, nu sa dai jos burta.
Am facut si eu innot si stiu ca n-am dat jos burta, chiar daca la vremea aia toti atotstiutorii si mesteri ai metabolismului mi-au recomandat innot ca sa slabesc.
Recomand o alergare in parc in fiecare seara (fara oprire, nu ca fugi 10 metri si te opresti sa-ti dai plamanii afara, asa vreo 2-3 km fara oprire) si o alimentatie normala. Poti sa ai si 20 de kilograme ca burta tot acolo-ti va ramane. Burta nu tine de kilograme

| Prestigio17 a răspuns:

Foarte bun sfat Shatteredx happy. Dar atunci cand alergi incearca sa porti o bluza sub tricou, sau sa alergi cu un tricou mai gros.

Răspuns utilizator avertizat
| Prestigio17 a răspuns (pentru denis988):

Te ajuta sa transpiri mai mult si dai jos mai bine din burticawinking

Răspuns utilizator avertizat