| anonim_4396 a întrebat:

deci am par pubian (nici putin dar nici mult) si nu am sani! am decat niste mameloane care se tot umfla si ma sperie! cand o sa imi creasca sani nu doar mameloanele? (am 12 ani) am o colega in clasa care are sanii mari si nare deloc par pubian nici la subrat! peste cati ani imi va veni menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuandfto a răspuns:

Nu stie nimeni cand iti vine tie menstruatia. Menstruatia iti vine cand corpul tau e pregatit. Daca ai 12 ani inseamna ca acum treci in 6 sau 7? Ei bine, noua in 6 ne-a facut un fel de instructaj ca sa ne invete despre menstruatie, pubertate etc. Ne-a dat o carticica in care scrie mai multe despre menstruatie (cand vine, cum se face etc.)
In carticica scrie asa :
Menstruatia va aparea daca au aparut urmatoarele schimbari :
-sanii tai au inceput sa creasca de 2 ani
-parul pubian si de sub brat a inceput sa se dezvolte acum un an
-scurgerile vaginale si-au facut aparitia pe slipul tau
Scurgerile vaginale sunt chestia aia galbena care iti e pe chilot. Ei bine daca,, indeplinesti,, toate conditiile inseamna ca iti va veni menstruatia. Nu te grabi nu e asa o mare placere sa-ti vine.
Ca sa fii sigura ca nu te patezi cand o sa-ti vina prima data ia mereu un Always la tine pentru orice eventualitate. Acum incepe scoala iar daca te patezi va fi cam rusinos.
Daca vrei mai multe sfaturi da-mi un mesaj pe privat ca sa vorbim ca fetele. E o perioada normala din viata ta. Tuturor li se intampla.

10 răspunsuri:
| Ralucutza a răspuns:

La 12 ani nu ar trebui sa-ti faci griji pentru asa ceva. ai rabdare, o sa vina la momentul potrivit

| papusikatha a răspuns:

Scumpa mea iti dau un sfat din suflet, incearca sa vorbesti cu mama ta despre lucrurile astea caci sunt lucruri intime si numai ea ar putea sa iti raspunda atat de bine incat sa le intelegi.In privinta sanilor nu iti face griji, iti vor creste, menstruatia iti va veni si ea ce e cu atata graba? Bucura-te cat inca esti copil si nu incerca sa te mai gandesti la lucrurile astea. pupuci

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Este normal sa ai par pubian,cat despre sani, abia acum incep cu adevarat sa iti creasca, nu te speria.Cat despre colega ta de clasa, fiecare cu corpul ei, ei proababil i s-au dezvoltat sanii mai repede.Cat despre parul pubian si cel axilar,probabil se epileaza/rade, nu are cum sa nu aibe, toate femeile au.Menstruatia,depinde,eu de exemplu o am de la 11 ani.Depinde de corpul fiecareia,insa cred ca ra trebui sa te pregatesti, e posibil sa iti vina, in multe cazuri apare de la 12 ani in sus (in unele cazuri si la 15/16 ani!). Pentru alte nelamuriri, citeste aici: http://www.calmens.ro/menstruatia.php
http://www.noifetele.ro/yourbody/periods.php
http://www.romedic.ro/pubertatea-la-fete-0P17076

| CristiPavel a răspuns:

Esti la o perioada in care multe transformari se intampla in corpul tau.

Nu te teme, esti inca foarte tanara, 12 ani, mai este mult pana sa se finalizeze, ai rabdare si lucrurile se vor rezolva de la sine.

Ca sa treci peste problema e nevoie sa te impaci cu tine insuti si vei vedea ca nu te va mai deranja chiar atat de tare:
http://castigatimp.com/impaca-te-cu-tine-insuti/

| MoonMuse a răspuns:

Buna =^.^=

Fiecare fata e diferita, deci fiecare din noi se dezvolta diferit. Spre exemplu mie mi-a venit prima menstruatie la 10 ani. Crede-ma, pentru mama mea a fost un chin sa-i explice unui copil de clasa a IV-a ce se intampla. Sanii mei au inceput sa creasca de la 8 ani si din cauza ca nu am stiut sa am grija de ei acum ii am acum extrem de lasati si nu pot purta nicio rochie fara sutien. Asa ca cu cat esti mai matura in momentul in care incep sa-ti creasca sanii, cu atat mai mult vei sti sa ai grija de ei.

Menstruatia nu are legatura doar cu starea ta fizica ci si cu cea psihologica, deci in momentul in care corpul tau va fi pregatit o sa-ti vina si ciclul. Acest lucru se poate intampla peste o zi, o luna sau 3 ani, deci nu o sa-ti poata spune nimeni cu exactitate cand iti vine stopul.

Iti urez mult noroc in noul an scolar si sper din suflet ca ti-am fost de folos. BIG HUGS =^.^=

| claudia_9559 a răspuns:

Ai rabdare iti vor creste si tie sini,depinde de fiecare organism in parte cind este pregatit, nu mai fi ingrijorata si bucurate de copilarie, toate la vremea lor.

| TutiQ a răspuns:

Fiecare om este diferit si are un organism diferit. Nu poate nimeni anticipa asta, poate doar un medic specialist. Nu este locul potrivit sa pui o asemenea intrebare, pentru ca nu iti poate da nimeni un raspuns concret si corect. Nu te compara cu nimeni pentru ca fiecare corp se dezvolta in ritmul sau. Ai rabdare si vei vedea. Toate la timpul lor.

| stilferlo a răspuns:

La 12 ani ce te astepti?laughing)))
Asteaptaoh go on depinde totul doar de organism
Nu e nici o graba, cu timpul ai sa te dezvolti, fa un sport de exemplu, iti poti accelera ritmul de crestere

| Ra1nman a răspuns:

Fiecare persoana este diferita din punct de vedere al ritmului de dezvoltare. In acelasi timp, fiecare persoana se dezvolta intr-un mod diferit. Nu este o formula magica prin care poti raspunde la intrebari precum cea pe care ai pus-o tu. Intre 12si 14 ani incep sa se produca schimbari mari: apare pubertatea. Parul pubian incepe sa creasca, organele sexuale se dezvolta, apar cosurile, fizicul se dezvolta, etc. Nici pubertatea nu este un lucru cert. La unii apare mai devreme, la altii mai tarziu. In general apare intre 10-12 ani. Dar poate aparea si la 14 sau 16 ani. Asa ca nu iti face griji! O sa ai timp sa crestihappy.

| uusername a răspuns:

Acest lucru cand iti va veni menstruatie nu til poate zice nimeni precis pentru ca depinde de organismul fiecaruia.dar atunci cand iti va veni te vei dezvolta drept urmare iti vor creste si sanii.