| Dyiannaaa a întrebat:

Heii TPU! O mica intrebare: am o colega care nu prea e dezvoltata, e clasa a V-a, a are 33 de kilograme si inaltimea de un metru 45. Ce sa mai spun despre ea? Nu arata ca un schelet, arata chiar bine, doar ca vrea sa mai creasca:
- 33 kg.
- 1.45 m.
- par pubian
- par la subrat
- nu are sani. Adica are, da' nu are.
- creste 10 cm. pe an, din iulie pana acum a crescut doar 5 cm, mai are pana in iulie, sa vedem cat a crescut tot anul
Cum sa se dezvolte? Vrea sa creasca, sa-i creasca sanii, sa vie mai dezvoltata. Am multe specimene in clasa, unele fete de 45 kilograme cu sanii asa mari ca nu incap in sutien (vreo 3 d-astea), o colega care are 30 kilograme si e o pitica, o colega care are 1, 65 si are 61 kilograme, etc.
Deci, cum sa se dezvolte? Mananca si nu se ingrasa, nu nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Colega ta se pare ca are varsta de 11-12 ani. Raportul dintre inaltime si greutate este normala. Lipsa sanilor este oarecum normala deoarece sanii ei au sa creasca incepand de acum. Aparitia parului pubian si la subrat este de asemenea un semn al pubertatii. Din descrierea ta pare a fi vorba chiar de o frumusica pustoaica miniona.

| drogh a răspuns:

Dar de unde ştii tu atâtea informaţii despre ea? În orice caz, e la vârsta pubertăţii, nu trebuie să facă nimic decât să lase timpul să rezolve treaba, la fel au făcut şi cele mai dezvoltate.Depinde de fiecare în parte şi de ritmul creşterii.

| darrio2007 a răspuns (pentru drogh):

E vorba chiar de ea.Dar i-a fost rusine sa spuna.