| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Deci, cand ma ridic din pat amețesc foarte tare si mi se innegreste imaginea adică nu mai vad bine. Doar "puncte" negre. Cei care ati avut aceasta problema cum ati scapat de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ai hipotensiune arteriala, cel mai probabil. Evita ridicarile bruste din pat/ de pe scaun, evita sa stai in picioare mult timp, hidrateaza-te corect si mananca usor sarat. http://www.i-medic.ro/primul-ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună Denisa,
Ai tensiunea mică!
Când te ridici din pat îți recomand să nu te ridici direct. Stai puțin în pozitie de șezut la marginea patului și să bei un pahar cu apă.
Îți mai recomand să mergi la medic, pentru că poți să ai anemie sau probleme cu inima.

| Deyu0713 a răspuns:

Eu patesc asa doar cand ma ridic brusc din pat. Nu am nici lipsa de calciu nici tensiune mica. Cand patesc asa ma pun la loc in pat pana imi revin timp de 1 minut si gata.

| ddeennyyssaa13 explică:

Mulțumesc tuturor. Deci concluzia din toate răspunsurile este ca trebuie sa merg la medic sa îmi fac niște analize. De curând am aflat ca si maica.mea e anemica. deci s.ar putea ca și eu. Mulțumesc mult si o zi bună in continuare.

| hostpedia a răspuns:

Bună Denisa,
Ai tensiunea mică!
Când te ridici din pat îți recomand să nu te ridici direct. Stai puțin în pozitie de șezut la marginea patului și să bei un pahar cu apă.
Îți mai recomand să mergi la medic, pentru că poți să ai anemie sau probleme cu inima.
PS: Eu mai pățeam la fel chiar și după ce ma legam la șireturi și am aflat ulterior că am tahicardie sinusală (o boală de inimă)

| MINEL2 a răspuns:

Buna, se pare ca ai lipsa de calciu, sau ai stat prea mult timp in soare, te sfatuiesc mai bine sa mergi la medicul de familie, sper ca te-am ajutat. Funda? happy