| mikiela a întrebat:

Am foarte multe puncte negre pe nas si barbie. Le scot si pe peste 2 zile imi apar din nou. fetele care ati avut aceasta problema, cum ati scapat de punctele negre?

5 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Cea mai obisnuita metoda de eliminare a punctelor negre este stoarcerea lor. Daca o faci cu grija, poti elimina punctele negre, fara sa provoci vreo infectie.
Cum procedezi?
1) Spala si exfoliaza pielea folosind un agent de exfoliere usoara.
2) Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si abureste fata. Poti adauga cateva picaturi de ulei de arbore de ceai in bolul cu apa calda pe care-l folosesti pentru aburire.
Dupa 10 minute de aburire, porii se vor deschide.
3) Poti folosi o masca sau un tratament facial pentru eliminarea punctelor negre.
4) Aplica masca pe fata conform instructiunilor de utilizare. Dupa 10 minute, clateste cu apa calduta.
5) In cazul in care nu ai o masca, poti utiliza un extractor de puncte negre. Le storci usor, apoi aplici o crema usoara antiseptica pe zona respectiva.
6) Poti folosi benzi pentru puncte negre in loc de metodele mentionate mai sus.
7) Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si repeta procedeul de doua ori pe saptamana. Urmeaza o rutina de ingrijire a pielii, si asta te va ajuta sa scapi de punctele negre, incet, dar constant.Bafta!

| R_9329 a răspuns:

Poti sa cumperi de la Kufland o banda ca un fel de masca pentru punctele negre e foarte buna :D.Se numeste Pore Sttrips. http://www.baknelervar.com/images/products/01/90/94/19094_buyuk.jpg. Asa arata numai ca este verde si scire peea Pore Strips Strips Purifiants. Sper ca te-am ajutat :). Funda?

| Happiness_8100 a răspuns:

Sunt buni acei plasturi pentru nas, pentru ca scot toata mizeria din piele. Mie imi plac mult cei de la Montagne Jeunesse cu carbune, dar am gasit o modalitate mai ieftina si practica.Iti poti face singura plasturii:amesteca o lingura de lapte cu o lingura de gelatina, dupa care incalzeste amestecul pana se topeste.Il lasi sa se raceasca ca sa nu il pui fierbinte pe nas, si aplici acolo unde sunt locurile afectate de pct negre.Lasi pana se usuca dupa care tragi usurel, si poti vedea punctele negre ramase pe plasture. E mult mai ieftin.
Iti urez succes:*

| Ioana_5955 a răspuns:

Incearca sa folosesti masca de albus de ou si malai.

| deea_3621 a răspuns:

Exista o masca de la Bioflora pentru comedoane(puncte negre) si este fff buna.eu fac niste cursuri de cosmetica si noi masca asta o folosim si e foarte buna.http://www.floritene.com.ro/readarticle.php?article_id=24 gel special de puncte negre.