| GorgeousCaraD a întrebat:

Deci, sa va spun povestea mea :

Acum catva timp am observat ca am inceput sa ma ingras. Nu forte tare dar se vedea. Au trecut cateva luni si am constatat ca acul de pe cantar arata din ce in ce mai mult.Mi-am facut la vremea aceea IMC - u si arata ca is bine, dar mie nu imi placea. De atunci m-am pus sa caut "diete". Pana la urma m-am decis sa mananc mai putin si sa fac in fiecare seara 200 de abdomente. Am facut asta si in 2-3 saptamani am slabit 4-5 kg. Dar tocmai venea Craciunul si m-am lasat. Anul acesta am revenit la greutatea normala dar + 3-4 kg. Mi-am facut din nou IMC-u si "acul" acela se apropia de 25 ( trebuie sa am intre 18 si 25, pana acum avea sub 20 acum am 23, ceva ) si m-am speriat, niciodata nu am avut probleme cu greutatea. Faza ii ca peste 2 luni si ceva, maxim, eu termin a opta si am banchetul si as dori ca in aceste 2 luni sa dau cat mai mult posibil jos ca sa fiu "fresh" pentru banchet laughing Dar nu vreau sa tin o dieta. Fiindca stiu ca dupa ce termin dieta o sa revin ca la inceput si poate atunci o sa ma ingras mai tare! Vreau sa imi schimb felul de a manca, dar nu pot! Am prea multe ispite. Si nu stiu cum sa fac sport. Adica zic: No hai am facut 1 saptamana sport apoi, stai ca azi nu pot, maine n-am chef. etc. Nu stiu cum sa fac din sport o obisnuinta. Sau is dependenta de dulciuri, daca nu mananc intr-o zi ceva dulce o i-au razna. Cu ce as putea sa inlocuiesc dulcele, in afara de fructe? Sau cum as putea, de exemplu, daca is la ziua cuiva si ma tenteza o prajitura sau o felie de tort, cum sa imi iau gandul de la ea? Ajutati-ma va rog! straight face crying :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Trebuie sa vrei cu adevarat. Din ce imi explici tu, nu esti foarte determinata.