| GorgeousCaraD a întrebat:

Deci, sa va spun povestea mea :

Acum catva timp am observat ca am inceput sa ma ingras. Nu forte tare dar se vedea. Au trecut cateva luni si am constatat ca acul de pe cantar arta din ce in ce mai mult.Mi-am facut la vremea aceea IMC - u si arata ca is bine, dar mie nu imi placea. De atunci m-am pus sa caut "diete". Pana la urma m-am decis sa mananc mai putin si sa fac in fiecare seara 200 de abdomente. Am facut asta si in 2-3 saptamani am slabit 4-5 kg. Dar tocmai venea Craciunul si m-am lasat. Anul acesta am revenit la greutatea normala dar + 3-4 kg. Mi-am facut din nou IMC-u si "acul" acela se apropia de 25 ( trebuie sa am intre 18 si 25, pana acum avea sub 20 acum am 23, ceva ) si m-am speriat, niciodata nu am avut probleme cu greutatea. Faza ii ca peste 2 si ceva maximi, eu termin a opta si am banchetul si as dori ca in aceste 2 luni sa dau cat mai mult posibil jos ca sa fiu "fresh" pentru banchet laughing Dar nu vreau sa tin o dieta. Fiindca stiu ca dupa ce termin dieta o sa revin ca la inceput si poate atunci o sa ma ingras mai tare! Vreau sa imi schimb felul de a manca, dar nu pot! Am prea multe ispite. Si nu stiu cum sa fac sport. Adica zic: No hai am facut 1 saptamana sport da apoi, stai ca azi nu pot, maine n-am chef. etc. Nu stiu cum sa fac din sport o obisnuinta. Sau is dependenta de dulciuri, daca nu mananc intr-o zi ceva dulce o i-au razna. Cu ce as putea sa inlocuiesc dulcele, in afara de fructe? Sau cum as putea, de exemplu, daca is la ziua cuiva si ma tenteza o prajitura sau o felie de tort, cum sa imi iau gandul de la ea? Ajutati-ma va rog! straight face crying :3

3 răspunsuri:
| biaandreea a răspuns:

Stiu o dieta simpla si gustoasa. Dar trebuie sa faci si putin sport. In fiecare dimineata pune intr-o cana umpluta pe jumatate cu miere, niste cubulete de lamaie. Mananca asta cat timp de poti tine si vei vedea. Cunosc o persoana care a facut asa timp de 4 zile si a slabit 3 kilograme. Dar asta inseamna ca trebuie sa mananci alimente usoare si fara grasimi, euri, etc.

| milan9 a răspuns (pentru biaandreea):

Bineinteles ca exista si dobitoci pe lumea asta (si nu ma refer aici la @doctorandus)care considera ca nu trebuie sa tii cont de reguli alimentare, asta in timp ce procentul bolilor cauzate de regimul alimentar este CRUNT (lumea a auzit in general doar de cancer- in timp ce ucigasul tacut care a inceput sa fie din ce in ce mai des intalnit la copii si adolescenti – DIABETUL- are in timp o rata a mortalitatii de zece ori mai mare!).
In general ei sunt bine platiti sa emita si sa promoveze astfel de afirmatii criminale, dar, mai exista si cretini care le emit in mod iresponsabil si dezinteresat... thinking (orice corporatie din industria alimentara este interesata la urma urmei de astfel de lobbysti).

Mainile murdare de sange le au toti (si din acest motiv m-am exprimat atat de dur mai sus la adresa unora, pe care ii si rog sa ma scuze), toti cei care insinueaza ca substantele chimice nu ar afecta, IN TIMP CE demonstrat este faptul ca acestea inhiba metabolismul celulei (si bineinteles nu produc sucombarea imediata ci in doar conduc progresiv la o moarte prematura cu nai sau zeci de ani- exceptand cazurile de cancer in care iti lasa mai putin de 50% din ceea ce initial ti-a fost daruit... sad )
Mai cunosc eu persoane care fac alergie de la tot ceea ce inseamna decese, inmormantari, persoane care in viata lor nu au participat la ceremonii funerare tocmai din motivul acestei fobii fata de tot ce are legatura cu moartea biologica. Sunt aproape sigur ca foarte usor ii este acestui gen de persoane sa eludeze fenomenul consecintelor alimentelor responsabile cu bolile (si cu... proiectul reducerii populatiei globului indirect) si sa posteze pareri iresponsabile pe forumuri. sad

Intr-adevar, este binevenit efortul tau in a oferi solutii ce au obiectiv ingrijirea starii de sanatate... Asta in timp ce unii isi asuma iresponsabil rolul lui "Mefisto" in aceasta unica viata pe care o traiesc (inainte de a da acolo sus un raspuns pentru iresponsabilitatea ei)...
Orice iesire din inconstienta criminala de a ignora materialele informative (care culmea, pentru evitarea cancerului si a bolilor alimentare stau la dispozitia doritorilor pe forumuri, pe Youtube, pe bloguri si site-uri), orice iesire din ignoranta spun, ar avea ca efect imediat iesirea din manipulare, renuntarea la obiceiuri nocive, salvarea sanatatii, si a vietii...
Dar iata cum, cu amaraciune constati ca exista pe lumea acesta oameni care isi merita soarta, si care doar se intreaba la un moment dat consternati de durere (invariabil mai devreme, sau cateodata chiar si mai tarziu): "Doamne, dar de ce tocmai eu?", "Doamne, dar de ce tocmai fetita mea?" sad, "Cum e posibil sa am cancer?" (...sau orice alta boala cu declansare cauzata de regimul alimentar).