| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
Deoarece imi intarzia menstruatia cate 2-3 luni am fost la medic si a trebui sa fac niste analize. In urma lor mi-a iesit prolactina putin mai mare, adica trebuia sub 300 si eu am avut o 360. Apoi am mers la endocrinolog care mi a zis ca nu e ceva de alarmat dar ca trebuie sa fac un RMN, desi el e 99% convins ca nu va iesi nimic rau. Eu am 15 ani. Am auzit ca RMN -ul este nesanatos si iti afecteaza celulele( parca asta am citit pe net laughing ). Mie una mi se par o idiotenie, eu nu am incredere in spitale si doctori si mai ales in astfel de analize mult mai sofisticate sa le zicem. Dar cum sunt doar un copil nu am ce le face alor mei. Intrebarea mea este : Cum e un RMN la cap? Adica stiu in mare ce e.dar zgomotul ala cat de tare e? Mai tare ca atunci cand asculti muzica rap la maxim in casti? Si ma va afecta grav pe viitor? Si ce e cu substanta aia nu mai stiu cum se num, sper ca stiti la ce ma refer, mi-o injecteaza in mana? Sau? Cat mai multe detalii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| wolder a răspuns:

Daca ti-a zis sa-l faci, atunci trebuie sa faci.
daca ai o boala o poti depista mai devreme asa

oricum citeste pe aici:

http://euromedic.ro/servicii/imagistica/rmn.aspx

http://www.academica-medical.ro/pentru_pacienti__rmn