| Mara1234510 a întrebat:

Cum se poate micsora cantitatea de prolactina din organism? La analize mi-a iesit o valoare de 665, care este foarte mare pentru varsta mea (am implinit 17 ani acum cateva zile) si nu stiu ce sa fac mai departe, pentru ca ma cam ingrijoreaza rezultatul…Trebuie sa imi fac mai multe investigatii si sa apelez la un endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Medicul ginecolog i ti poate da anticonceptionale care va regla cantitatea de prolactina, nivelul crescut de prolactina se inrtilneste datorita dereglarii glandei pituitare si datorita pubertatii, se poate dezvolta la ambele sexe si la barbat si la femei, iar la femei prolactina scade odata cu inaintarea in varsta si ajungerii la menopauza, dar cum la tine a debutat la o varsta atit de tinara ai nevoie de estrogen combinat cu anticonceptionale, ar mai putea scade dupa ce i ti incepi viata sexuala ai parte de relatii sexuale regulate, adica zilnic. Dar acum trebuie sa te vada medicul ginecolog sa i ti dea anticonceptionale care vor regla si micsora cantitatea de prolactina.

| Mara1234510 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult pentru raspuns! O zi frumoasa!

| RxTx a răspuns:

Bei apă plată multă si mergi la muncă fizică!

Garantez ca se rezolva problema prin foarte multa transpirație mișcare si minim 5 litri de apa in decurs de 24 ore
Nu toți o dată!

Nu recomand iti spun asa doar pentru cunostința generală :
Celalată rezolvare e sa mergi la dializa si dupa dializa sa faci o perfuzie cu bicarbonat de calciu
Bicarbonatul de calciu perfuzabil neutralizează...
Oricum nu iti recomand
Ți-am spus doar asa ca sa pentru cunoștințele tale generale

| RxTx a răspuns:

Nu mai mănânci carne sare ulei untura unt macar o lună
Cauta carti de bucate pentru vegetarieni

Daca chiar crapi ca nu ai pus niste sare la mancare vezi ca exista inlocuitori de sare te duci si ceri la o covrigarie
Sau la plafar
Exista un amestec din plante aromatice gen combru busioc ...si multe altele care până la urmă îți dau senzatia ca ai pus sare la mâncare.
Dar nu sunt nicive toxice
Se folosesc ot cei ce nu au voie sa manance sare.

Asa in mare lasate de bere iate de șpriț dar de preferat cu 40% sifon sau apa minerala
Daca esri un consumator de bauturi alcoolice mai ales bere

Stiu se zice ca berea curata organismul si ca este buba pentru rinichi
Este adevarat dar ar trebui sa cauti berea aia facuta in butoi care are viermii cei mai mari si cei mai grasininncare pliteste șobolanii

Altfel daca nu ai de unde sa iei bere naturala
Sau este foarte scumpa

Atunci daca chiar vrei sa bei ceva cu alcool
Fă-ți socata
Ia flori de soc cauti rețetă pr internet

Iti zic eu cum o faci sa fie si foarte acidulata ca apa minerala

Pui intr-o sticla de plastic de CocaCola doar 60% din volumul ei socată pui 2 boambe de orez nu 4
Si lasi sticla undeva cu socata in ea sa bata putin soarele in ea dar nu tare nu direct soarle ăla mare de la amiaza

Apoi inainte sa vrei sa o bei o bagi la frigider ca nu e buna calda

Cand vrei sa ii iei dopul spala sticla pe dinafară si pune-o intr-o oala mare curata din care poti sa bei daca o sa faca spuna multa ca șampania
Si pregateste cateva halbe goale sa ai in ce sa o torni

Daca vrei șpriț mergi la bunici sau la țărani adevărați si spune-le ca iti trebuie niste vin fara chimicale ca nu vrei o tona sa iti dea 2 litri fara sult in el fara alti conservanti

Dar sa stii ca si alcoolul in exces iti afectează organismul rinichii diureza

| Mara1234510 explică (pentru RxTx):

Multumesc pentru sfaturi! O zi frumoasa!

| relian a răspuns:

Crezi ca pe aici stau specialisti in medicina sa iti spuna online ce sa faci? Chestiile astea se afla si se rezolva la clinici, la spitale.

| Mara1234510 explică (pentru relian):

Pe TPU exista si specialisti carora le place sa-i ajute pe ceilalti. Sunt perfect constienta ca aceste lucruri se rezolva in clinici, spitale, dar inainte de a merge acolo am zis sa aflu alte pareri mai repede. Puteai foarte bine sa nu-ti pierzi timpul raspunzand la aceasta intrebare din moment ce nu ai nimic important de scris, dar na…unora le place sa se bage in seama aiurea…

| relian a răspuns (pentru Mara1234510):

Arata si mie un specialist doctrio care sta pe TPU? Eu cred ca visezi.Nu ceri pareri medicale pe net,nici daca e doctior si ala o sa iti zica ca trebuie sa vada omu, nu atre cei spune online indiferent ce informatii furnizeaza respectivu.
Vorba cuiva pe aici, aia ce tiau facut analize, ar fi trebuie sa iti si zica, ori sa te trimita la doctor.
Deciu daca ai care is de meserie nu tiau dat sfaturi, tu asculti ce spune nea Dorel pe TPU? Despre asta este vorba.iti place sa pierzi timnpul pe net in loc sa mergi sa iti rezolvi ce ai de rezolvat, ori de intrebat.Pe aici se mai vorbeste una alta, dar nu chestii de chimie organica, analize, interpretari ce vrei tu, ba cauti cum sa reglezi acele chimicaqle pe TPU laughing esti tare de tot.

| Mara1234510 explică (pentru relian):

Nu stau eu acum sa ti-i arat, cauta-i singur din moment ce observ ca ai asa de mult timp liber incat stai sa le scrii oamenilor romane in comentarii in loc sa-ti vezi de treaba ta. Te doare rau ca pun eu astfel de intrebari pe TPU...frustratule happy

| relian a răspuns (pentru Mara1234510):

Omu cand vede cai sarac cu duhul, cand cineva ii arata asta, deja trece la jigniri laughing deci esti o persoana tipic roman din ala clocit.Vad spui altora ai intrebat doara la ce doctor sa mergi laughing tu stii ce ai intrebat? Vad nici nu stii macar ce intrebare ai pus, adica intrebari.Ia mai reciteste odata ce ai intrebat, ori nu poti pricepe nici ce ai scris tu.Ai inceput prin a intreba cum sa micsorezi substanta aia in organism laughing si tocmai la sf intrebi oare sa mergi la medicul endocrinolog laughing deci stii f bine unde sa mergi, banui ca ti sa si spus de catre aia unde ai facut analize, dar cum am zis romanu trebuie sa se laude, cu bune cu rele, sa arate ce face laughing Eu nu-s frustrat, tu esti.Nu ma doare ca pui tu intrebari, este fix problema ta, dar pui intrebari in vint, cred ca vrei sa auzi altceva decat ti s-a spus, ori cum am zis sa te lauzi cu chestii naspa, asa is romanii trebuie sa arate si ei ca is pe undeva laughing
Scriu romane? Daca spui omului pe aici o fraza din 3 cuvinte pricepe in gura, deci trebuie sa le desenezi scriind, detaliind. Daca nu stiai omu de aia intra pe aici, sa caute raspunsuri mai simple, mai pe intelesul lui.Raspunsuri mai simple nu le dai asa 2 cuvinte, sa faci omu sa priceapa trebuie sai explici amanuntit, dar banui ca tu faci parte din categoria alora care nu pot citi, oroi intelege o gfraza formata din mai mult de 2-3 cuvinte laughing asa ca te inteleg, odata ce nu-ti intelegi propria intrebare.

| Mara1234510 explică (pentru relian):

Nu m-ar fi deranjat daca imi scriai romane incercand sa ma ajuti, dar tu ai sarit direct atacuri, ce-i drept mai subtile in comentariul anterior acestuia din care aflu ca sunt "roman clocit". Spui de mine ca trec la jigniri, dar tu raspunzi cu aceeasi moneda, ceea ce imi arata ca nu esti asa superior cum te consideri. Uite ce e, m-am cam saturat de aceasta discutie care nu duce nicaieri, nu ne ajuta pe niciunul dintre noi, mai ales ca nici nu ne cunoastem, iar tu faci niste presupuneri absolut aiurea cum ca vreau eu sa ma laud...cu ce sa ma laud? Ca am observat ca s-ar putea sa am o problema de sanatate? In fine, succes in viata si noapte buna!

| relian a răspuns (pentru Mara1234510):

Nu ma consider superior, nu stiu de unde scoti chestia asta.Ca am raspuns la fel,asta am invatat din experienta laughing cand intorci si obrazu alantu se urca omu in cap,nicidecum nu apreciaza,f putini is oamenii care apreciza real ceva.
Scuze daca am presupus ceva,dar ne putem exprima liber nu? Am dat cu presupusu,am analizat si de asta am spus ce cred.
Scuze daca te simti stiu si eu nedreptatita,dar cu jignirea daca si eu am bagat una,ai bagat si tu,deci sintem chit laughing
Am s; us chestiile astea pentru ca am intilnit oameni care vorbeau mai tot timpul numai despre boli, numa despre chestii de astea morbinde, ceea ce nu-i bine deloc, sau altii care cauta telenovele laughing asa se simt ei bine, actiune telenovela, cai de bine cai de rau.Bine ca fiecare cu cel doare, eu cum am zis am dat cu parerea, nu cred ca am facut rau, cineva mai trebuie sa si critice, daca nu exista critica omenirea nu ar merge inainte, sar plafona happy

| Brizbriz a răspuns:

Nu inteleg, DELOC intrebarea
dupa ce ti-ai facut analizele, nu au ajuns la un doctor care sa interpreteze rezultatele?!?
ala ti-a zis ca e ceva in neregula?!?
ca vad pe google ca aia e o proteina amarata care ajuta sa produci lapte si e foarte posibil sa apara daca esti pe pastila anticonceptionala... esti pe pastila aia?

| Mara1234510 explică (pentru Brizbriz):

Nu iau anticonceptionale si nu am luat niciodata. Medicul dermatolog mi-a recomandat sa-mi fac un set de analize printre care si analiza asta de prolactina. Toate analizele astea mi le-am facut la clinica Synevo unde am si un cont in care am primit online rezultatele si mi s-a semnalat ca am valoare asta foarte mare. Am pus intrebarea pe TPU pentru a afla la ce fel de medic sa apelez mai departe si mi s-a si raspuns ulterior.

| Floridori a răspuns:

Daca poti, am sa te rog sa indici unitatea de masura folosita de laborator (de exemplu: m U I/m L ) deoarece e posibil sa nu fie atat de mare precum iti da senzatia.Depinde mult de unitatea de masura folosita de fiecare laborator in parte.

Totusi, la aceasta varsta, un nivel al prolactinei mare ar putea insemna ca exista un prolactinom.Atentie, nu zic ca este neaparat asa, dar sansele sunt foarte mari!
In orice caz, depinzand de dimensiunile acestuia (probabil mic, maxim mediu), se poate rezolva cu medicatie.

Fie apelezi la medicul tau ginecolog, fie la un endocrinolog, avand in vedere ca este afectata functia hipofizei.Ambii medici iti pot prescrie tratamentul necesar (de regula Dostinex singur sau in combinatie cu alte substante). Insa este posibil sa trebuiasca sa faci analize suplimentare la cererea medicului asa ca va trebui sa ai incredere in acesta si sa te inarmezi cu rabdare, deoarece tratamentul (indiferent de cauza) este unul de durata.

In cazul in care exista doar un dezechilibru hormonal fara a fi afectata in mod direct hipofiza, se poate rezolva cu anticonceptionale.Din nou, atat ginecologul cat si endocrinologul ti le pot prescrie.

Ideal ar fi sa mergi la ambii, dar daca ai posibilitatea sa mergi doar la unul, atunci alege ginecologul.Acesta va putea analiza si daca sistemul reproducator a fost afectat, lucru foarte des intalnit in astfel de cazuri.

| Mara1234510 explică (pentru Floridori):

Buna ziua! Imi cer scuze pentru raspunsul tarziu, unitatea de masura folosita este m UI/ m L. Multumesc mult pentru raspuns si pentru sfaturi. O zi frumoasa!

| Nina74 a răspuns:

I-a legătura cu un medic endocrinolog! Problema asta o am si eu am un adenom hipofizar! In toamna fac 2 ani de când i-au Dostinex! Am prolactina mare! O sa fie nevoie de analize la sânge și RUN! Trebuie rezolvată problema! La mine era nasol ca aveam menstruatia din 10 in 10 zile! Si curge la menstruatie sânge din corp! Asa am aflat de adenomul hipofizar! Nu neglija problema aceasta cu prolactina mare!

| Mara1234510 explică (pentru Nina74):

Imi pare rau ca si tu ai aceeasi problema. Sanatate multa si multumesc pentru raspuns. O zi frumoasa!

| Nina74 a răspuns (pentru Mara1234510):

Sper sa te faci bine! Sănătate multa! O zi frumoasa!

| Nina74 a răspuns:

*Rmn