| jkahfgfsd a întrebat:

Ce se intampla daca asculti muzica la casti (foarte tare) timp de 1 an sa zicem...adica poti sa ramai fara auz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Da. Noi chiar si o ora cu volumul la maxim, ne pierdem 40% din auz.
Pe o perioada atat de extinsa, nu iti pierzi in totalitate auzul, doar ti-l degradezi pana ajunge la 20-10%.
Insa nu cred ca exista oameni care sa asculte chiar si o luna si care sa nu se plictiseasca de casti. Nu mai vorbesc de incomodarea produsa, caci eu, care port casti cam 4 ore pe zi, ma mai capat cateodata cu o usoara durere in zona unde se plaseaza casca.

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Da, auzul se degradeaza foarte tare, pana la urma surzesti

| Jouliete a răspuns:

Se sensibilizeaza timpanul in cel mai bun caz, iar in cel mai rau posibil sa ramai fara auz. Doctorul stie mai bine.Dar in orice caz nu e sanatos sa asculti muzica la maxim in casti

| Danyel2002 a răspuns:

Asculti, dar nu foarte des. Auzul este foarte important! Nu trebuie ignorat. Dacă nu asculți des, nu vei avea probleme, dar dacă asculți foarte des, îți poți periclita auzul.