| Madalina115 a întrebat:

sad Buna TPU! Dupa multe cautari, m-am gandit sa va intreb si pe voi. ce stiti despre cartea aia miraculoasa "scapa de negi, alunite si oricare alte semne ale pielii in 3 zile"? Nu mai stiu ce sa cred. vreau sa stiu sigur daca merge, sau oricare alt tratament pentru alunite(dar nu vreau operatii si nici tratamente foarte lungi, ptca nu am bani, si vreau sa scap urgent de ea.)va rog ajutati-ma!crying dau funda +vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ar fi cazul sa nu-ti cheltui banii pe tampenii care ofera rezolvari /solutii miraculoase la vreo problema chiar daca aceasta tine mai mult de estetica decat de sanatate.

| OpenMindedGirl a răspuns:

Important e sa ai o personalitate frumoasa si chiar si cele mai urate cicatrice devin frumoase.iar daca te referi doar la alunite, sa stii ca alunitele nu sunt o rusine. Eu chiar ma mandresc cu ele si am una mica chiar deasupra buzei. Nu mai fi trista, altii au boli serioase. Bucura-te ca nu te numeri printre ei.

Dar poftim, am gasit raspuns la intrebarea ta pe google. Citez din naturalplant.ro

"In mod normal nu este voie sa se aplice nimic pe alunite sau negi atat timp cat nu sti natura lor.
Totusi, in cartea Mariei Treben se mentioneaza ca alunitele se pot trata prin aplicarea de mai multe ori pe zi a sucului de urechelnita. Se desface planta si se aplica sucul ei.
Daca nu sunt alunite ci negi, acestia pot fi tratati de catre tine doar daca au culoarea pielii; in caz contrar, orice fel de produs poate afecta, ducand chiar la cancer. Pe negi se poate aplica sucul de rostopasca, de mai multe ori pe zi. Este eficient cu siguranta. Eu l-am testat.
Daca negii nu au culoarea pielii, este de preferat sa fie protejati prin creme daca nae expunem la soare si in cazul in care puroiaza sau dor sa se mearga urgent la medic pentru cauterizare. "