| BrainTwister a întrebat:

E cineva pe aici care sa se fi last de fumat? Sunt curios. Cam cât durează perioada de "suferinta"? Care sunt cele mai urate momente și Cum ați trecut peste. Și nu vreau teorie sau statistici de pe Google. Doar dacă vrea cineva sa împărtășească o experiență personala. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am lasat in 2009 dupa peste 35 ani de fumat. Nu este nici o suferinta. Doar obisnuita. Cu putina vointa esti gata. M-am lasat cu o tigara electronica in 45 de zile. Ma simt atat de bine ca nu-ti vine sa crezi!

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Si eu tot cam atunci, dupa vreo 26 de ani, fara tigare electrica, dar ati lasat tigarea electrica dupa asta? Imi cer scuze pentru curiozitate.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Da. am spus mai sus. Dupa 45 zile. Ma bucur ca ma este unul ca mine! Sa fiti sanatos!

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc, la fel. Sunt intr-o forma mult mai buna decat cand eram tanar, si fumam un pachet pe zi.

| Doja a răspuns:

Am cativa prieteni f apropiati care s-au lasat de fumat pe bune, precum si altii care nu au reusit. Toti cei care s-au lasat s-au lasat pe loc. adica de azi n-au mai fumat. Toti cei care nu au reusit au zis "de azi fumez mai putin".

La cei care s-au lasat, au fost probleme initial, dar au existat si beneficii evidente. cum ar fi revenirea mirosului, gusturilor care au compensat cumva dependenta. Poate fi 3 luni, poate fi 9. Ce-i important este ca toata lumea a zis ca merita.

Succes

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Dacă ai o voința de fier poți orice. Eu și iubitul meu ne-am lăsat de fumat doar pentru sănătatea noastră. La început ne am lăsat mâncând încontinuu dulciuri, apoi am zis ca hai sa fumam o Țigara și când am vrut sa fumam ni s-a făcut rău la amândoi și de atunci n-am mai fumat. In principiu îți trebuie voința, sa realizezi ca pierzi bani și sănătate inhaland acel fum in tine, iar la început trebuie sa înlocuiești cumva Țigara cu ceva dulce, mâncare, nu știu.