| mentholinks a întrebat:

E posibil ca de la risperidona sa ai o stare de spirit mai naspa de-a lungul zilei? Am citit undeva ca ar bloca dopamina in creier.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,ai citit bine. Antipsihoticele blocheaza anumiti receptori ca mai apoi sa simti stari de dor, spre exemplu. Somnolenta este rezultatul nivelului scazut din acest neuromediator. Te vei concentra mai greu pe moment caci ideea este sa te odihnesti mai mult. Ai grija totusi ca ti pot mari apetitul iar functia sexuala este slabita. De obicei, antipsihoticele se iau cand esti prea extaziat si nu poti adormi sau iti simti mintea prea agitata. /discuta cu medicul, poate poti reduce din dozaj.

| Aihao19 a răspuns:

E posibil sa ai stari de somnolenta, apatie si incetineala in gandit/concentrat/memorat.
Citeste prospectul online de la Rispolept si vezi la reactii adverse.