| Goddessss a întrebat:

Am o curiozitate. Voi cum percepeți iubirea?
Credeți ca este o alegere sau un sentiment?
Întreb, pentru ca observ ca majoritatea oamenilor se despart după ce adrenalina si dopamina din creier de la începutul relației le dispare.
Am citit undeva ca sunt 5 etape intr-o relație.
La cea de a treia puțin trec peste...

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=bpkXEEh3c00 uite aici iubire, voi vreti sclavi la comanda, numai ca stiu cum sa va prind ca un bandit fara sa ajung sclavul femeilor

| Goddessss explică (pentru mgtow):

Nu toate vor sclavi la comanda...

| mgtow a răspuns (pentru Goddessss):

Fals, daca era asa cum zici acum aveam un copil in viata

| Goddessss explică (pentru mgtow):

Poate nu ai găsit încă persoana potrivita.
sunt o mulțime de motive, eu nu am de unde sa le cunosc...

| mgtow a răspuns (pentru Goddessss):

Prea tarziu deja. m.am lamurit ca nu exista e doar o teorie conspirationista faza asta

| Ofiintă a răspuns:

O alegere concretizată printr-un sentiment.
În rest, o enigmă.
Ceva ce inspiră lumea, principalul subiect atunci când vine vorba de cinematografie, industria muzicală, artă.
Ceva cu care am fost de acord la rândul meu, și anume "Iubirea este cel mai înălțător sentiment."

| Drimmero a răspuns:

Candva o percepeam ca ceva magic, dar cu cat am crescut mi-am dat seama ca nu e chiar asa. La inceput e totul frumos, scanteie, dorinta,, bla bla, dar in timp devine obisnuinta si cam atat. Nu stiu cate etape are o relatie, dar daca nu mai exista dorinta aia si nici sentimentele de la inceput, nici atractie fizica totul s-a dus. Daca dispar astea relatia e pa.

Iubirea e clar ceva involuntar, dar prin iubire faci alegeri mai corect spus.

| Celcestietot a răspuns:

Un sentiment bazat pe alegeri. De ce spun asta? Pentru ca in viata alegi ceea ce iti place, iar acest sentiment vine pe urma alegerilor facute in viata, ca o completare. Ai putea tu sa iubesti o persoana care nu este pe aceeasi lungime de unda cu tine?

| Frank51 a răspuns:

Iubirea nu va putea fi niciodata explicata, pentru ca este diferita in perceptia fiecaruia. Plus de asta exista zeci de moduri de a iubi, si noi iubim foarte haotic si irational, de asta se ajunge la suferita. Dar pana la urma nu prea conteaza detaliile, omul este facut sa sufere, exista perioade foarte frumoase in viata, si foarte naspa, nu exista optiunea sa ramai fericit, si eu oarecum am ajuns sa fiu foarte neutru si sa nu definesc intamplarile din viata ca fiind negative sau pozitive, ci NEUTRE.

| SilentRain a răspuns:

Un rahat de reacții chimice care dau mare party în creier, dacă ești prea tâmpit riști sa ramai chior și batjocorit
E un sentiment care ți-o trage pe neașteptatate, nu hotaresti tu cine, cum, unde
Mai nesccesita și alte rahaturi în caz ca vrei sa fii în rahat pana la gat, te bagi într-o relație, apoi trebuie sa oferi rabdare, atenție, sacrifici, compasiune, înțelegere (mare surpriza-surpriza când nu primești înapoi da tu oferi încontinuare ca prostu în gara ', da na'nu ai cum sa îl las ca ții la el /ea ( e mare party în creier se
distrează oxitocina, dopamina, adrenalina si vasopresina
Despărțirea e ce mai minunat moment, e același sentiment când ai diare și nu ai hârtie, se sfâșie inima în mii de bucatele... Pana te îndrăgostesti iar

| SilentRain a răspuns:

Reao sad
Eu ți-am spus adevărul cel prețuios, nu mai vorbesc cu tinecrying

| Goddessss explică (pentru SilentRain):

Omg, ma gândeam ce ai zis si acum vad ca am evaluat raspunsul greșit. Cum naiba am pus nefolositor? wtf?
răspunsul tău e super bun si mi ai descris '' indragosteala''mea si hormonii aia de care mai mult te fac sa suferi după ce nu mai exista.
imi pare rau, dar nu pot edita la evaluări acolo... am pus amuzant si din greșeală nefolositor
iarta ma, te rog?

| SilentRain a răspuns (pentru Goddessss):

Ok happy

| Nemessys a răspuns:

Totalitatea nevoilor sufletesti ale unui om. Nevoia de atentie, de sustinere/sprijin, nevoia de afectiune, nevoia de siguranta, obisnuinta + temeri legate de singurate.

Persoanele care au un cerc bun de prieteni se indragostesc mai greu si trec printr-o despartire mult mai usor decat o persoana singura

O persoana singura, o sa se indragosteasca usor de cineva care ii ofera ceea ce am enumerat eu mai sus si vrea mai mult. Cand a fi sa se desparta, o sa fie foarte dureros, deoarece sufletul a fost hranit cu ceva atata timp si dupa din senin nu mai primeste. E ca si un drog, fumezi 6 luni apoi nu mai bagi nicio tigara in gura si dureaza pana te dezobisuiesti. De aia si multi confunda asta cu,, dorul", pentru ca nu mai gasesc pe altcineva care sa le satisfaca acele nevoi si tind sa se reintoarca la fostul partener.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Cam pragmatica definitia ta thinking

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Se aseamana mult cu a ta. laughing Nu am scris chiar la fel, dar amandoi am tintit cam spre aceeasi difinitie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Știu ca se aseamana, de aia mă miră. Majoritatea au definiții mai roz pentru iubire.Mai abstracte.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe care ghici ce, nici eu nu le inteleg. De respectat nici nu mai zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Idem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O nevoie născuta din egoism.Sau mai bine zis, o nevoie care acoperă mai multe nevoi(atenție, socializare, nu mai ești singur, siguranța, stabilitate etc.)Iubești ceea ce îți oferă persoana, nu persoana in sine.Nu ma refer la ceva material(neapărat). Iubesti felul in care te face sa te simți.

| Konstantin2020 a răspuns:

Iubirea in sensul ei adevărat este o alegere și este durabilă. Cea care este confundata cu sentiment este placere, pasiune, dorința

| admbz a răspuns:

O relatie este o alegere.
Iubirea reala este neconditionata.