| OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi a întrebat:

Ce este dopamina? Cum iti cresti aceasta dopamina? Ce alte lucruri ca dopamina mai sunt in creier si cum le poti creste si pe alea?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dopamina e neurotransmitatorul ala care se ocupa de fantezie, creativitate, imaginatie, energie, si mai ales dorinta de a lua ceva de a face ceva, dar nu cand faci acel lucru si te bucuri de el, acolo sunt endorfinele care intra in actiune.
Se ocupa ca mai scade pofta de mancare.

"Vreau un calculator" de ex, acolo e dopamina.
De aia se intampla sa vrei ceva si apoi sa nu te bucuri de aia, ca endorfinele nu merg bine.
Sau invers, nu vrei, dar daca probezi te bucuri, acolo dopamina e problema.

Deci mai sunt endorfinele, serotonina si noradrenalina asa in mare.
Nu poti sa le urci asa pur si simplu.
Se urca la aia cu deficit care au depresii si nu pot sa-si traiasca viata, cu medicatie.

In rest nu. Si daca faci sport, urca pe moment dar nu ramane acolo. Nu asa sa mananci ciocolata, ca urca pentru 20 min si coboara la loc apoi.
Eu ma refer la ridicare pe termen lung si stabil.

Serotonina e pentru buna dispozitie, confort general, multumire din placeri simple, satietate, de ex bei o bere si te simti satisfacut, nu mai trebuie inca 5.
Scade pofta de mancare si dulciuri.
Noradrenalina se ocupa cu energia in general.
Endorfinele, asta e cand te bucuri de ceva cand il ai sau cand faci acel lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o substanță chimică și un neurotransmițător, secretat de creier, unii îi spun hormonul fericirii. Are multe întrebuințări.

Neurotransmițătorii au rolul de a transmite informații între neuroni și de la neuroni și creier către corp.

Cu dopamina pe plus îți cam trăiești viața (înveți, ești într-o stare happy mereu, te motivezi să faci chestii) fără dopamină ajungi să cazi în depresie și problemele cu dopamina din ce-mi mai amintesc, pe termen îndelungat parcă duceau la bolile neurodegenerative precum (Parkinson și Alzheimer), dar nu mai țin minte sigur.

Neurotransmițători excitatori : cei care duc semnale către celule ca să acționeze (norepinefrina și epinefrina).

Neurotransmițători inhibitori : fac celula să nu mai acționeze (serotonina și acidul gamma-aminobutiric/GABA)

Neurotransmițători (serotonina, dopamina, epinefrina, norepinefrina, histamina, aminoacizi : GABA și glutamatul, peptide : endorfine, oxitocina, purine, gasotransmițători).

Caută pe goodroutine.com de aici ți-am dat detaliile, dar chiar mi se pare un site fain. happy

Ca să ajuți creierul să secrete dopamina, trebuie să faci lucruri care-ți face plăcere deoarece menținându-ți o stare de bine și fericire vei ajuta creierul să secrete mereu acel hormon.
CLAAAAR SPORTUL AJUTĂ.
CIOCOLATA NEAGRĂ/CACAO

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sportul ajuta pe moment, nu asigura o urcare stabila si permanenta a serotoninei de ex sa ai buna dispozitie constant, sa te saturi cu putina mancare.
Si cacaoa la fel, urca poate pe moment dopamina, apoi iar coboara.

La sport e asa:
Efortul e perceput ca ceva rau de organism, un disconfort psihic de fapt (chiar daca pentru fizic e bine), asa ca baga endorfine sa blocheze raul asta, stresul.
Uneori urca prea mult si dai in euforie, de aia unii is dependenti de sport si nu se mai simt bine fara, alergare tare, etc. E ca la droguri.
Plus ca daca se secreta prea multa, face rezistenta la endorfine, se inchid din receptorii pentru asta, si ai nevoie de mai multa pentru acelasi efect, si dupa sport pica mai tare ca daca nu faceai.
Si ai nevoie de mai mult sport pentru acelasi efect.
Nu e chiar asa okey, sportul se face moderat.

La cacao urca dopamina pentru scurt timp, dar si agita pe unii.
Asa sa urce nivelul pur si simplu nu are cum, si sa fie stabil in timp.

| RotaruDaTareLaPicioare a răspuns:

O substanta de dopaj folosita destul de mult pe sobolani si atleti, recomand nefolosirea, cel putin asta am citit eu intr-o carte de biologie, trust me.

Răspuns utilizator avertizat