| Adelina1905 a întrebat:

Este adevarat ca daca mananci prea multe seminte sau bei mult cola poti sa ai probleme cu apendicita sau ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Apendicita se poate face si prin obstructia cavitatii organului,din cauza unui mic corp strain(samburi,seminte).
In cazul in care le inghiti intregi si mai multe,poti avea probleme. Daca,le mesteci bine,asa cum este si recomandat,nu ai nimic,chiar sunt benefice organismului(minerale, vitamine:zinc, magneziu, omega 3, vit A,B,C,E,etc).
Cola si alte bauturi carbo-gazoase,fac rau si ficatului,dar si altor organe. Poti face glicemie, reflux gastro-esofagian, gastrita, ingrasa, dauneaza stomacului(este bautura acida).

| Vi003 a răspuns:

Foarte adevarat! Ficatului nu i se face sete de cola niciodata! Doar de apa...

| gosh0108 a răspuns:

Deci, semintele provoaca apendicita doar in cazul in care le mananci cu tot cu coaja... Cola nu are treaba cu apendicele, ci, mai mult cu pancreasul si ficatul. De preferat este sa renunti la Cola, daca bei zilnic, pancreatita scrie pe tine. Nu vreau sa te sperii dar e mai bine sa te sperii acum decat sa ai probleme mai incolo... Succes!

| vasiyo a răspuns:

Da la apendicita.