| Aly_6441 a întrebat:

Poti face apendicita chiar daca nu mananci seminte, masline, etc? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. 90% din cazurile de apendicita sunt spontane, nu au nici o legatura cu mancatul de seminte sau de altceva

evenso
| evenso a răspuns:

Da, nu se stie toate cauzele aparitiei apendicitei, se presupune ca poate influenta si o predispozitie genetica.

http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/

| al3xander a răspuns:

Din cate stiu eu da. eu nu mancam seminte si totusi am avut.

| Empathizer a răspuns:

Da. Apendicele poate fi obstruat si din alte cauze (prin coproliti, de exemplu, sau prin torsiune) iar inflamatia lui poate avea si cauze ne-mecanice.

| 4ndr33y a răspuns:

Sigur ca poti face, multe chestii pot cauza inflamarea apendicelui. Eu mananc seminte si mazline kilograme intregi, fara exagerare si n-am nimic, nici cea mai mica durere. Mananc cam 100 - 150 gr seminte de floarea soarelui la 2 zile iar mazline aproape in fiecare zi si asta de ani buni.

| ruddy a răspuns:

Nu ai nici o treaba cu maslinele sau semintele, gandeste-te ca apendicita ii un mic spatiu ca un balon de ex, in care se aduna resturile cara nu sunt comestibile ( coji de seminte, sambure de masline, etc ) pana la un momendat cand se sparge. funta?

| Piinkyy a răspuns:

Hmm poti face...de exemplu eu fac sport de performanta si cateodata ma mai deranjeaza dar daca simti vreo durere mai apasata sa nu eviti vizita la doctor. Daca eviti semintele pe cat mia mult posibil poate nu te risit la apendicita.
"Ce cauzeaza apendicita?

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte)."

| Spanu_Catalina_1992 a răspuns:

De la seminte da daca mananci multe masline nu cred, dar seminte da mai ales daca le mananci cu coaja.

| GabiPiff a răspuns:

Cred ca nu daca nu are ce sa se adune la mat acolo dar trebuie sa mannci

| Pnk a răspuns:

Da.Apendicita nu este facute numai din cauza asta.