| All1 a întrebat:

Eu am 14 ani si pe 10 se implineste o luna de cand mi-a venit ciclul si inca nu mi-a trecut sad Mi s-a mai inamplat o data sa ma tina 2-3 saptamani in rest m-a tinut o saptamana. Sunt foarte speriata pentru ca pierd foarte mult sange sad Credeti ca este normal sa ma tina atat? Ar trebui sa merg la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anne0510 a răspuns:

Cu siguranta nu este normal. Te sfatuiesc sa te duci la un doctor ginecolog.winking Funda?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal, nici macar pentru varsta ta si ar trebui sa mergi la medic si sa faci o ecografie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este normal acest aspect, nici dacă ai fi în primul an de ciclu menstrual şi nici pentru vârsta ta!

Cel mai probabil este o dereglare hormonală sau o afecţiune, care TREBUIE tratate.

TREBUIE să mergi URGENT la un control ginecologic, o să-ţi facă o ecografie ovariană şi o să primeşti tratament.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| prizeFTW a răspuns:

Mă eşti fată sau băiat? Aici ai ciclu, în altă întrebare nicio fată nu vorbeşte cu tine şi te cheamă vali. Doamne!

| Adelhilde a răspuns:

Vorbeste cu mama ta sau cu persoana de sex feminin adulta in care ai incredere si mergeti neaparat la un consult ginecologic. O luna e mult prea mult.