| Banateanca a întrebat:

Pentru D-na Doctor Rusu.
In luna decembrie 2011,am facut un avort,la sfarsitul lunii decembrie mi-a venit ciclul menstrual care m-a tinut normal (5 zile),la sfarsitul lunii ianuarie am avut o hemoragie care m-a tinut aproape 10 zile,de la sfarsitul lunii februarie pana azi 14 martie pierd sange intr-una,vreau sa precizez ca in urma unui control am chist ovarian (si pe ovarul stang si pe cel drept).am primit tratament cu anti-conceptioanele Yasmin...care am inceput sa le i-au din prima zi de ciclu asta fiind pe data de 27.02.2012.la inceput mi-a curs putin,1 zi,2,pe urma trebuie sa merg la baie si sa ma schimb din ora in ora,acum sunt foarte ingrijorata.doctorita la care am fost inainte sa-mi vina ciclul menstrual mi-a spus ca trebuie sa i-au ergomet,ceai de coada soricelului,clorocalcin (fier.ca sa nu dau in anemie si ca in 2 zile ar trebui sa se opreasca) i-au ergomet de 5 zile si nu mi se mai opreste...curge mai putin, dar tot curge,nu stiu ce sa fac.Ce ar trebui sa fac sa se opreasca sangerarea ? Nici la servici nu pot merge,stau acasa in pat sad Va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Du-te la doctor,nu mai sta! Noi nu avem cum sa te ajutam, nu suntem doctori! nu mai pierde timpul postand intrebari pe TPU, du-te la un medic specialist caci orice clipa pierduta te costa sanatatea! sa auzim numai de bine!

| Banateanca explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

D-na Doctor ginecolog mi-a spus ca nu are ce sa-mi faca acum, sa i-au in continuare ergomet pana mi se termina sangerarea si sa termin anti-conceptionalele Yasmin si pe urma sa nu mai i-au.Cica sunt dereglari hormonale si crede ca mie nu imi fac bine aceste anti-conceptionale...organismul meu nu le suporta. Sper ca dupa ce termin cu ele (precizez ca mai am vreo 5 zile de luat) o sa mi se opreasca sangerarea. ca sa pot merge la un nou control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta un alt medic si mai afla o parere. Nu trebuie sa stai asa pentru ca poate fi ceva grav

| Roxana121 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la un doctor pentru ca stind acasa in pat no sati treaca niciodata. Doctorii stiu cel mai bine ce trebuie sa faca noi doar ne dam cu parerea mergi la doctor si totu va fi bine.

| Banateanca explică (pentru Roxana121):

O sa merg la doctor, dar acum mi-a spus ca nu are ce sa-mi faca, trebuie sa mi se opreasca sangerarea...precizez ca nu-mi mai curge asa mult (dar de 2, 3 ori/zi trebuie sa merg sa schimb tamponul la baie). inainte mergeam din ora in ora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Banateanca):

Dar tu te iei numai dupa un singur doctor? daca iti zice un doctor ca trebuie sa-ti taie un picior tu acepti pe loc si urmezi un tratament de taiere a piciorului inainte? nu te duci la un alt doctor sa-ti zica daca chiar e de taiat acel picior?

| Banateanca explică (pentru anonim_4396):

Am avut inainte un alt doctor.care mi-a dat tratament si a zis ca trebuie sa ma faca bine.si atat.Ce as putea eu sa fac.nu pot sa merg la 10 doctori.ca nu mai sti ce sa i-ei bun de la fiecare, serios acum.

| dreamgirl94 a răspuns:

Nici nu stiu ce sa zic...s-ar putea sa fi facut niste rani pe uter chestii ce is foarte nasoale sau pe col.eu zic sa ceri parerea la 2-3 medici si apoi sa iei o decizie.pana atunci ia fier si calciu pentru ca pierzi mult sange.

| Banateanca explică (pentru dreamgirl94):

I-au fier si calciu.am avut inainte rana pe uter si am fost cautarizata...dar am fost la control si acum este totul in regula.Eu cred ca nu-mi fac bine aceste anti-conceptionale si ca nu sunt pentru organismul meu.Am mai citit pe internet astfel de cazuri.adica similare ca ale mele si dupa ce au schimbat anti-conceptionalele nu au mai fost probleme.

| bernylory a răspuns:

Atunci cand incepi anticonceptionalele este normal sa sangerezi in prima zi dar doar cateva pete nu foarte mult, daca esti sigura ca nu esti la menstruatie incearca cu supozitoare indometacin si pungi cu gheata pe burtica timp de 3 zile, se va opri sangerarea, sa nu pui apa calda pe buritca ci doar rece sau gheata.incearca sa eviti baile fierbinti. faza cu gheata si supozitoare iti spun din experienta si eu am patit la fel ca tine dar am pus gheata si incet,incet mi-a trecut,la inceput nu eram de acord cu ideea de a pune gheata, dar medicul mi-a recomnadat, am mers pe mana lui si am scapat.