| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 15 ani si vreau sa-mi pun aparat dentar. Vroiam sa-i intreb pe cei ce au purtat / poarta sau cei ce stiu ceva despre acest aparat, daca credeti ca e prea tirziu pentru a-mi inderepta dintii? \Cu aparatul te acomodezi repede? Cum e la inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna!
Aparatul dentar nu se pune pentru ca vrei tu, ci pentru a corecta problemele de ocluzie, si doar la indicatia medicului ortodont. Din moment ce ai pus aceasta intrebare presupun ca ai niste dintisori crescuti mai anormal. Trebuie sa stii insa ca in functie de problema pe care o ai ti se poate recomanda aparat dentar fix (acela cu bracketi lipiti pe dinti) sau mobil (care arata ca o proteza si se poate scoate). Tratamentul poate dura in jur de 1-2 ani. Periodic (la 1-2 luni) va trebui sa mergi la medic pentru activare (ajustari aduse aparatului). Din ce stiu, in prima saptamana dupa fiecare activare vei simti un oarece disconfort, dar apoi te vei obisnui repede. Va trebui sa ai grija la ceea ce mananci pentru a evita blocarea anumitor alimente in aparat si va trebui sa ai o igiena orala mult mai atenta decat de obicei.
Cat despre varsta, nu este deloc tarziu. Cunosc persoane care si-au pus aparat dentar la 30 si ceva de ani. Totul este ca a tai sa isi permita sa iti plateasca acest tratament ortodontic pana la capat (daca il intrerupi din orice motiv, cand il reiei va trebui luat de la inceput) si sa gaseasca si un ortodont bun.
Sper ca ti-am fost de folos. Mult succes!