| anonim_4396 a întrebat:

Urmatoarea intrebare e mai mult pentru cei care au purtat, sau poarta aparat dentar. Deci, sunt fata si am 12 ani. Dintii mei nu sunt prea "bine pozitionati", si as vrea sa imi pun un aparat dentar, dar problema e ca mie, nu mi-au cazut toti dintii inca, mai am dinti care se zgaltana si dinti in crestere. Vroiam sa stiu, daca pot sa imi aparat dentar chiar si asa, sau trebuie sa astept pana imi cad toti dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Aparatul dentar este format din niste placute care se lipesc cate una pe fiecare dinte si prin ele trece o sarma. E mult prea complicat sa ti-l puna numai pe dintii permanenti, si dupa ce iti cad toti dintii de lapte sa mai puna restul. In general un ortodont nu face asta. Plus ca trebuie inainte facute radiografii si ortodontul face niste calcule, totul e planificat minutios. Dintii pana la urma tot se indreapta, indiferent de varsta la care iti pui aparat.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Trebuie sa astepti pana cand iti vor cadea toti dintii. Asa este recomandat dar parintii tai ar putea vorbi cu doctorul stomatolog despre asta si afli cel mai bun raspuns de acolo.

| mariacazcu a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa iti cada mai intai dintii care treuie cada si dupa aceia sa iti pui aparatul ca asa a fost si in cazul meu mai intai mi-am scos dintii la stomatolog si dupa mi-am pus aparatul SPERCA T-AM AJUTAT

| 12Clau34 a răspuns:

Acum 5 ani, mi-am pus si eu aparat dentar.Asta insemnanad la 10 ani.Doctorita cu care am lucrat in acea perioada, mi-a spus ca nu este nici o problema daca inca mi se schimba dintii de lapte. Astfel mi-am pus aparat, dar nefiind permanent, deoarece nu aveam probleme chiar asa de grave il dadeam jos ...atunci cand ea il strangea din ce in ce mai tare, la consult...In final, chiar daca nu am respectat toate instructiuniile dintii mei s-au indreptat, dar peste trei ani, adica la 18 ani, va trebui sa imi scot neaparat maselele de minte din cauza aparatuluisad
P.S. : Chiar daca pare incitanta ideea de aparat dentar, sa stii ca e nasol sa porti sarmele alea in gura