| LittleRedDress a întrebat:

happy
Eu am miopie si trebuie sa port ochelari, insa parintii mi-au spus ca la 18 ani pot face operatie cu laser.
Eu acum nu stiu ce sa aleg! Pe langa faptul ca mi-e frica de operatie este posibil sa imi pierd vederea de tot dupa.
Si totusi, as risca. Nu vreau sa ajung la 80 de ani sa regret ca m-am chinuit cu ochelarii toata viata cand puteam sa scapt cu o simpla operatie.
Plus ca eu nu trebuie sa fac nimic, doar sa am incredere in medici.
Voi ce ati alege in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai este o varianta:purtarea lentilelor de contact care nu se vad.happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Ma refeream ca lentilele de contact nu se observa cu ochiul liber dar trebuie o igiena atenta si corespunzatoare cu ele.happy

Poti incerca lentilele de contact, daca nu ochelarii...sa stii ca nu iti schimba negativ viata niste amarati de ochelari..Nu asta conteaza..Pana la urma e pentru sanatatea ta..Nu mai e rusinos in ziua de azi sa porti ochelari
Operatia nu stiu ce sa zic, are riscuri
Incearca lentilele de contact(dar de la medic, specialist sau daca nu ochelarii...lasa operatiilehappy

Succes.

suntserios
| suntserios a răspuns:

As face operatie doar daca as avea dioptrii foarte mari, de la 5 in sus, in rest nu are rost riscul, port ochelari de mai bine de 10 ani si nu m au deranjat niciodata

| LittleRedDress explică (pentru suntserios):

Eu am sub 2 dioptriile. Probabil lentilele ar fi o varianta mai buna.

| PeFuga a răspuns:

Eu as purta ochelari pana as fi eligibila pentru operatie. E posibil ca acea operatie sa se faca si mai tarziu de 18 ani pentru ca dioptriile se stabilizeaza in jur de 26 de ani. Daca as avea noroc, as putea chiar sa corectez defectul de vedere purtand acum ochelari si sa nu mai fie nevoie mai tarziu de alta ionterventie... In plus, nu as suporta sa stau la scoala in prima banca si sa ma chiorasc la profesor sau la caiet. In plus, as fi costienta ca dioptriile mele pot creste atat de mult in cativa ani incat operatia sa nu poata sa ma mai ajute foarte mult!

| Jimtheghost a răspuns:

Am aceeasi problema, insa eu nu as risca sa-mi fac respectiva operatie ci as opta pentru lentile de contact daca vreau sa scap de ochelari.