| Zazy a întrebat:

Port ochelari de aproape un an. Am miopie, si nu m-am dus la timpul potrivit la doctor (oftalmolog). Nu as dori sa precizez ce dioptrie am. Ok, si am intrebat cat ar trebui sa ii port. A zis ca nu stie cu siguranta, caci dioptria mea poate sa scada, poate sa creasca. I-am zis ca nu as vrea s aport ochelari mult timp. Nu-mi sta bine, desi altii imi spun ca sunt mult mai frumoasa asa. Ma rog... A zis ca daca nu vreau sa-i port mult timp, atunci cand implinesc 18 ani, sa ma duc sa fac operatie cu laser la ochi (am 15 ani acum). Eu as vrea, dar mi-e frica. Cine a fost si a facut acea operatie? Cam cat v-a costat? Ma puteti ajuta?

Scuzati daca am mai facut greseli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Nu stiu catidoctori sunt pe TPU. Eu te sfatuiesc sa cauti pe site-uri de specialitate.
Daca spui ca ai miopie, deja stiu intre ce valori esti, deci e musai sa porti ochelari. Deja chestia asta nu e un moft, ci o necesitate. E ca si cum ai spune "ei, mi-am rupt putin piciorul, dar nu port ghips pentru ca nu arat bine".
Chestia asta nu e de joaca. Poarta ochelari sau ti se vor mari dioptriile si vei ajung in situatia in care posibil ca operatia cu laser sa nu te mai ajute.
Accepta faptul ca esti cum esti si respecta-te. Poti fi frumoasa si cu ochelati (iti spune un om care poarta ochelari de 15 ani).
Daca ma intrebi pe mine, din experienta mea, cred ca ochelarii sunt un mic As in maneca. Aduc ceva mister in intregul look.
In fine, dar asta mai putin conteaza.
Cum spunea si Cristina, mai sus, ai timp pana la 18 ani sa iei o hotarare cu privire la operatia aia. Pentru tine ar fi indicat. Majoritatea cei cunosc eu, cu miopie, aveau probleme (in special ca uitau sa-si puna ochelarii sau refuzau lucrurl asta), iar operatia, la un anume punct a devenit obligatorie.
Ai grija de tine!
Fii inainte de toate sanatoasa!
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelarii daca ai miopie ii porti toata viata indiferent ca tu nu vrei sa ii porti mult. Diptriile vor scadea doar daca iti faci operatie care se face normal cand se stabilizeaza dioptriile, adica nu mai cresc. Operatie e scumpisoara si difera la pret in functie de unde o faci, oricum pana o sa o poti face tu se mai schimba multe

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaSNC a răspuns:

Hei, nu am mai facut operatie la ochi dar imi doresc sa fac una sau mai multe in viitorul apropiat. Nu ai de sa iti fie frica, mai ales ca e cu laser. Poti sa te uiti pe net la diferite filmulete cu operatii. Cat despre costuri, ele varaiaza, daca mai bagi pe langa si bani in buzunaru doctorului creste costul. Cel mai bine e sa intrebi un medic care se ocupa de asa ceva. happy Mai ai timp pana la 18 ani sa te informezi.

| gregoire a răspuns:

Miopia...
Si eu port ochelari si m-am gandit sa fac si aceasta operatie, dar am cautat pe internet si am aflat ca sunt niste riscuri destul de mari. Am citit undeva ca vederea s-ar putea corecta natural prin exercitii si alimentatie. Uite site-ul http://www.renuntalaochelari.ro/despre-flavius-turcanu/.

| SaSuKeHoudini a răspuns:

Undeva la 3000 - 4000 de lei big grin