| вιια a întrebat:

Eu am probleme cu ochii. Inainte vedeam mult mai bine, dar nu vedeam asa in departare acum de cand port ochelari cam vreo 3-4 anithinking s-a cam inrautatit treaba, fara ei vad asa..nu stiu mai in ceata nu stiu cum sa zic thinking. Parintii mei nu au avut niciodata probleme cu vederea ba chiar vad foarte bine si cica eu am probleme din nastere cu vederea. n-am mostenie de la nimeni cum sa am? rolling on the floor) straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ai o tulburare de vedere care nu e neaparat ereditara. Daca nu se mai potrivesc ochelarii, adica nu mai vezi bine cu ei, inseamna ca ti s-au modificat dioptriile si trebuie sa mergi la un nou consult oftalmologic.

| adrew a răspuns:

Stai prea mult la calculator

| georgeceltoma a răspuns:

Pareriile sunt aproximative aici!
Se poate mosteni o boala ereditara nu neaparat de la bunici ci si de la stra stra bunicii tai.

Apropo de ochelari trebuie sa faci analizele mult mai des sa se poata stabilii stagiul in care ochii se afla. Adica daca vederea sa mai imbunatatit, trebuiesc schimbate dioptriile cu ceva mai slab ca altfel i-ti afecteaza ochiul, si daca vezi mai rau trebuiesc alte dioptri iar consulatiile la ochi trebuie sa le faci cam la 6-9 luni dupa parerea mea!

Pe timpul parintilor tai nu erau calculatoare, iar ei poate nu aveau tv in casa, iar vederea lor nu era asa mult expusa la pericol ca acum

| вιια explică:

Scuzati greseliile gramaticale, m-am grabit!