| izabelaqysy a întrebat:

Bună, sunt fata si am 13 ani jumate. Am o problema cu ochii. Eu am miopie - 1, 75 la ochiul drept, port ochelari de 2 luni. Trebuia sa port de mult cam de la 10 ani, atunci au început sa apară probleme ca nu vad și ma dureau groaznic ochii, mama nu a băgat de seama și am ajuns asa sa port ochelari. Tocmai ce învățăm. M-am apropiat mai tare de caiet și vadeam în ceata rău și cu ochelari și fără. Nu știu m-am speriat puțin am zis ca am nevoie și de ochelari de citit și am decis sa pun întrebarea pe TPU, nimeni nu știe și stau la tara nu pot întreba un specialist. Oare ar fi o problema? E ceva grav sau e normal? Mai demult nu vedeam asa era totul ok. Mi se pare foarte ciudat sa am toate astea la nici 14 ani sa nu vad de la apropiere și nici de la depărtare. As vrea sa știu dacă e vreo problema și as avea nevoie sa merg pe la oftalmolog. O zi frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Ochelarii trebuie schimbati periodic, nu sunt pe viata. Doar un oftalmolog poate sa-ti spuna ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți ghici pe internet cauza problemei. Dacă începi sa cauti pe google posibil sa găsești informații care te vor face sa intri în panica. De ex sa îți zică ca ai nu știu ce forma de boala grava și afli ca ești pe moarte. Pe internet vor da ca exemplu cauze posibile, însă când citești te gândești ca poate nu cumva sa ai și tu.
Eu timp de 6 luni am avut probleme cu sindromul colonului iritabil și scria pe un site ca posibil sa am cancer. Nu am mers la medic, însă tot pe internet am găsit un tratament băbesc din plante care m-a ajutat și acum, după mai bine de un an, nu mai am probleme. Informațiile de pe internet sunt utile doar în anumite cazuri. Iar medicii, și asta cu doua lame. Mergi la un medic îți zice ca ai ceva, mergi la alt medic zice cu totul altveva. În cazul tău, ce sa zic? Mergi la un consult, dar sa fie medic oftalmolog nu optometrist. Când vezi o reclamă la un shop de asta de ochelari în care scrie "consultații gratuite", atunci sa știi ca te consulta un optometrist. Lucrează tot în domeniu, dar nu are cunoștiințele în comparație cu un medic și nici aparatura pe măsură.
La un medic consultul se plătește mereu iar tot aici poate sa descopere alte afecțiuni pe care un optometrist poate nu le observă.

| izabelaqysy explică (pentru anonim_4396):

Într-adevăr ai dreptate da dacă ii zic la mama sau la tata se vor enerva pe mine ca cică au dat banii degeaba pe ochelarii de dinainte