| LittleMissCupcake a întrebat:

Eu de obicei ma culc pe la 11 seara, insa de un timp ma trezesc la 4 dimineața si nu mai pot sa adorm decât pe la 6 dimineața cam o jumătate de ora, o ora. Menționez ca am aproape 16 ani si ca nu sunt stresata si nici îndrăgostită laughing Ma puteți ajuta cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaidenRose a răspuns:

Daca ai probleme cu somnul, incearca sa bei un ceai de lavanda cu jumatate de ora inainte de culcare. Face minuni in astfel de cazuri! De asemenea, ceaiul de lavanda mai este recomandat si in caz de agitatie, migrene, raceli, tuse, afectiuni cardiace si digestive cu substrat nervos. Si eu am tecut printr-o perioada in care eram agitata din cauza testelor nationale si nu reuseam sa adorm, in cele din urma am reusit, multumita ceaiului de lavanda.

4 răspunsuri:
| rauta44larisa444 a răspuns:

DA!
Cred ca cel mai bine ar fi, ca dupa 9 seara sa bei un ceai cald sau lapte cu cacao!
big grin incearca cam pe la 9:40 sa stingi totul, si sa inchizi ochi si sa te gamdesti la ceva frumos.
Si daca te trezesti la 4 continua sa stai cu lumina stinsa si ochi inchisi.

| Lynna a răspuns:

Si ie mi s-a intamplat asta o perioada, indiferent de cat de tarziu ma culcam, ma trezeam pe la 5 si nu mai puteam sa adorm. Am inceput sa beau seara ceai de tei si am observat ca ma ajuta. Incearca si tu.

| mgtow a răspuns:

Cand te scoli scoate capu pe geam si cand crezi ca ai tras suficient aer curat o sa te culci din nou.

| vladutzu96 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie intr-o perioada..muzica face ca totul sa fie linistit, deci asculta muzicawinking