| teamdracomalfoy a întrebat:

Hellooo! Vreau sa zic ca nu prea pot sa ma odihnesc bine noaptea. "Trec" prin doua tipuri de nopti, ca sa zic asa.

1. Daca sunt obosita si ma culc la 22-23, adorm in 5 minute, dar in jurul orei 2 si jumatate ma trezesc si adorm la loc la 4 si ceva. Si ma enervez, ma supar ca nu ma ia somnul.

2. Daca nu sunt obosita si ma culc la dupa ora 1 nu ma mai trezesc pana dimineața. Mentionez ca in fiecare zi trebuie sa ma trezesc la 7 sau 8, depinde.

Aa, si sunt foarte stresată. Cred ca de aici pleacă tot. Si asa mi s-a si invatat somul. Ce as putea sa fac ca sa nu mai ma trezesc noaptea sau daca o fac sa adorm repede? Sau cum pot sa scap de stresul din cauza scolii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai consuma energizante.

| teamdracomalfoy explică (pentru darrio2007):

Nu consum asa ceva. Nici cafea sau cola/pepsi.

| cristimihailov a răspuns:

Ai varsta corecta pentru a putea dormi cu un tip in pat?

| Dana2103 a răspuns:

Tulburari de simn. Consulta un psihiatru pentru adolescenti
Ei se ocupa de boli nervoase

| DanielBarbu a răspuns:

Bună! În primul rând, felicitări că încerci să cauți ajutor, e un pas important.

În al doilea rând, reglarea somnului e un proces fin cu pași care funcționează mai bine pentru anumite persoane și mai puțin bine pentru altele. Următorul videoclip m-a ajutat pe mine când am vrut să îmi reglez somnul: https://www.youtube.com/watch?v=fk-_SwHhLLc&ab_channel=TherapyinaNutshell

De asemenea, dacă vrei să vorbești mai multe despre asta, chatbot-ul din I'm Fine e antrenat de specialiști în psihoterapie pe cel puțin o discuție pe această temă. Poți descărca aplicația de aici: https://play.google.com/store/apps/details?id=app.imfine&hl=en

Sper să îți fie de folos!