| Delia a întrebat:

Ma trezesc de foarte multe ori pe noapte(si de 10 ori) si dupa aceea imi ia mult timp sa adorm la loc.Nu sunt foarte stresata, nu am probleme de sanatate, am o alimentatie echilibrata, chiar nu stiu ce sa mai fac ca sa am un somn neintrerupt si odihnitor.Seara ma culc pe la ora 22.Va rog, daca puteti sa ma sfatuiti ce as putea sa fac.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inainte de culcarea bea un ceai de tei sau o cana de lapte caldut indulcit cu miere de albine, de regula da rezultate.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Eu ca sa adorm bine, imi pun muzica incet in boxe... Programez laptopul sa se inchida singur si gata. Am grija sa ma duc la toaleta inainte de a adormi, de a inchide usile si geamurile, sa dau telefonael epe silentios si sa ma rup de orice problema sau grija pe care o am pe cap.
Adevarul e ca nu functioneaza chiar mereu, dar oricum, e bine.

| Silvia a răspuns:

Incearca sa adormi cu o ora mai tarziu...sa iti fie somn atunci cand te culci...Nu sa adormi fortat.Asa pateam si eu intr-un timp pentru ca ma culcam prea devreme si ajungeam sa dorm 10 ore pe noapte, ceea ce cred ca e cam mult.big grin Culca-te putin mai tarziu.pe la 23-23. 30 si vei dormii neintoarsa. Sper.big grinDaca nu, inseamna ca asa este organismul tau.Si mama mea se trezeste de multe ori pe noapte, dar ei ii convine...adica...deja face parte din viata eihee hee.big grin

| daii a răspuns:

Insomnie. cel mai bine consulta un medic. Daca zici ca te trezesti si de 10 ori pe noapte.nu-i a binesad.

by daiiwinking

| clawss a răspuns:

O mica plimbare pe la ora 9 sau deschide un pic fereastra!

| Mwhahahaa a răspuns:

Numara oitelaughing
Puneti muzica lenta...
Citeste o carte...
Bea un ceai caldut sau lapte inainte de culcare...
Fa-ti un dus fierbinte...
Parerea mea..ca sa adormi mai repede.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate fi o insomnie. Trebuie să consulți medicul de familie.
Încearcă seara să bei o cană de ceai de tei sau lapte dulce.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy

Eu ma gandesc ca poate ai multa energie neconsumata de aceea iti sugerez o activitate care sa poata sa te obosi, de exemplu seara inainte sa intri in casa alearga macar un km vei obosi si vei avea si un corp frumos si sanatos si vei dormi profund. Alta solutie ar fi sa citesti ceva inainte de culcare pentru ati obosi ochii dar nu garantez ca nu te vei mai trezi noaptea, sau poate mananci prea multe dulciuri. Inainte de culcare la cine, sa nu mananci mancaruri grase cu multe lipide s limiteazate la ceva ma usor pentru ca digerarea sa fie mai simpla si vei putea sa dormi bine. Alta solutie este sa deschizi o fereastra pentru a simti aerul curat. Cand te trezesti. poate dormi prea mult happy vei hotara tu ce vei face, mult succes kiss

Chuky.the.killer.doll nu, nu laughing am incercat si eu si am descoperit ca oile sunt defecte laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil nu depui foarte mult efort ca sa poti dormi neintrerupt 8 ore, eu daca ajung la ora 20 acasa pana spal fac ceva de mancare ma uit si putin la tv stau cu doi printre picaturi, cand vine ora de somn adorm inainte sa pun capul pe perna.laughing daca n-ai stresuri sigur n-ai nici ocupatie care sa te streseze, si atunci organismul este in rech permanent, nu dormi o noapte, doua nopti ai sa vezi ca pe a treia o dormi, sigur.