| AnutzDragutz a întrebat:

Ma intrebam daca imi puteti recomanda un program strict in viata de zi cu zi, pe pasi: ca de ex: 1. Culcarea la ora ---- Trezirea la ---- mai intai fac gimnastica nu stiu cate minute sau ore... etc. Mentionez ca ma culc la o ora foarte nesanatoasa: de obicei dimineata pe la 4:00 sau 3:00, ma trezesc la ora 14:00 sau 15:00, iar in timpul scolii (sunt dupamiaza) ma trezesc cu vreo juma de ora inainte sa merg la scoala, am niste cearcane imense si nu mananc decat o data sau de 2 ori ziua si la 01:00 dimineata mananc o grama' de paine... vreun sfat? VA ROG, DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Un program strict nu-ti foloseste, dar trebuie totusi sa-ti impui anumite reguli.
Prima este legata de alimentatie: masa cea mai bogata trebuie sa fie dimineata, cand organismul este cel mai activ. In plus, trebuie sa fie si nutritiva, nu doar ceva "balast" de bagat in stomac ca sa nu te sufle vantul. Ai nevoie de vitamine, minerale, de aceea trebuie sa consumi multe legume, fructe; de uleiuri nesaturate care se gasesc in seminte si nuci (neprajite) si in peste, in special peste oceanic; paine neagra/graham care contine fibre, necesare pentru o digestie buna, lapte si oua mai rar, dar nu deloc, pentru calciu, proteine si altele.
Apoi, programul de somn, nu ma leg de ora de culcare, desi ar fi ideal sa te culci la ora 22-23, mai important este insa durata somnului. Nu este sanatos sa dormi atat de mult, un adolescent ar trebui sa doarma vreo 8 ore, iar un tanar adult intre 7 si 8 ore. Deci, daca te culci la 3, ar trebui sa te scoli la 11 nu la 14. Faptul ca dormi atat poate fi datorat si carentei alimentare, organismul tinzand sa economiseasca potinele resurse pe care i le oferi.