| moustache a întrebat:

Buna TPU.Eu in fiecare zii beau o doza de 330 ml de Coca Cola.Niciodata n-am avut reactii adverse decat odata cand am baut aprox. 800 ml.De joia trecuta am zis "STOP! Nu mai beau Coca".am reusit o saptamana dar joia asta iar mi-am luat o doza, dar am zis macar sa micsorez doza asa ca mi am luat una de buzunar.ieri tot o doza de buzunar am baut.Azi eram la magazin si am zis ca nu imi mai iau cola si mi am luat sprite in speranta ca imi va reduce pofta de cola.Dar nu! imi trebuie sa beau cola! Are ceva daca beau zilnic o doza de 200 ml Coca Cola? P.s am 12 si

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Incearca sa pui in doza de cola, din ce in ce mai multa apa.Asa "te pacalesti" si poate o sa functioneze,pana n-o sa mai bei.Dar,vointa,este cel mai bun anti-cola! Incearca si cu ceaiuri indulcite cu miere, mananca fructe ca sa combati nevoia de dulce. Dar totul este cum gandesti singur:beau cola si o sa-mi fie din ce in ce mai rau sau, incerc sa ma las, ca sa nu fiu dependent, bolnav. Gandeste-te ce vrei!

| GabrielaIoana a răspuns:

Sa stii ca nu e bine sa bei asa des cola pentru ca da dependenta si dupa cum vezi si tu ai picat in aceasta stare.Incearca sa bei din ce in ce mai putin si abtine-te altfel in timp vei avea probleme.

| KTAleen a răspuns:

Am vazut in spital(colentina) pacient tanar cu fractura care nu se vindeca... ghicesti motivul? Cola...
Cel putin asa ne-a spus profesorul de ortopedie.

| BiancaNtx3 a răspuns:

Da are. Poate e o cantitate mica, dar in fiecare zi strica, ficatul tau nu va mai suporta mult + Coca Cola are zahar si te ingrasi. Bea o doza la 4-5 zile. Incearca sa le spui parintilor tai problema. si ei posibil te vor duce la un doctor, sau poti zice vanzatoarei unde te duci sa cumperi cel mai des Cola sa nu-ti mai dea, chiar daca tu ii ceri. Bafta!