| Ciornei_Adrian_1970 a întrebat:

Eu incerc sa am o pozitie a spatelui corecta (cand stau in picioare, cand stau pe scaun si cand dorm) dar cand incerc sa stau drept obosesc si dupa putin timp incepe sa ma doara mai tare spatele. E ceva normal sau am o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Am avut aceeași problemă. La mine, era vorba de scolioză. Și eu încercam să am o poziție dreaptă, corectă, dar după câtva timp mă durea spatele. Însă când medicul m-a pus să îi arăt cum stau dreapta s-a dovedit că, de fapt, nu stătea coloana dreaptă deloc și de asta apăreau durerile după ceva timp. Poate la fel e și la tine, poate tu crezi că ai o poziție dreaptă, dar de fapt nu ai și coloana nu-i dreaptă, de aici și durerea ce apare după o vreme. Mie mi-a dat de făcut niște întinderi (stai în picioare, îți întinzi brațele în sus cât poți de mult - poți să le faci și pe loc și să mergi așa cu brațele întinse; și culcat pe burtă îți întinzi mâinile în față cât poți de mult și stai așa câteva secunde), poți încerca să vezi dacă au vreun rezultat la tine. Multă sănătate!

1 răspuns:
| SomethingFunni a răspuns:

Ar fi mai usor sa primesti un raspuns competent daca ai mentiona: varsta, locul si tipul de durere (ascutita, pulsanta, etc) precum si ce slujba ai sau ce activitate zilnica faci.