| qLoveSmileღ a întrebat:

Guma de mestecat dauneaza?

Mentionez ca nu pot sa ies din casa fara sa mestec guma.

Guma dauneaza sanatatii? straight face

Eu una nu prea cred, pentru ca de cand ma stiu mestec guma si n-am avut deloc probleme.Adica nu ma simt rau cand mestec sau ceva genu!

Dau funda. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Studii moderne au aratat ca mestecatul este un act fiziologic care, intr-adevar, creste puterea de concentrare si relaxeaza. Poate de aceea suntem tentati sa rontaim cate ceva in timpul zilei. Guma este din acest punct de vedere o solutie mai buna decat alte produse "de rontait"(chipsuri, snacksuri). Un studiu german din 2009 a dovedit ca scolarii care mestecau guma au avut performante mai bune la matematica decat colegii lor. incurajator, nu?!

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Da. Mucoasei stomacului. Nu este indicat mai ales pe stomacul gol. Pa!

| Necrophagist a răspuns:

Dacă te uiţi la ingrediente numărul substanţelor cancerigene este cam mare, în fine, cel mai probabil după câţiva zeci de ani o slăbire a glandelor salivare.

| vlladd a răspuns:

Mestecand guma, rumegi cauciuc imbibat in cel putin 12 E-uri (am gasit si 23) din care cel putin 3 atestate cangerigene.

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Deci guma nu dauneaza sanatatii dar trebuie sa fii atenta la ceva:sa nu mesteci guma fara sa fi mancat ceva deoarece stomacul se va invarte in gol (crezand ca ii dai mancare) si iti vei face rana si astfel ar trebui sa te duci la spital.In rest nu dauneaza cu nimichappy
Sper ca te-am ajutat`!`tongue

| Ruxandra87 a răspuns:

Din cate stiu eu dauneaza stomacului si este si un usor laxativ.