| Parakeets a întrebat:

Dacă am plombe, pot să mai mestec gumă?
Pot cădea plombele de la gumele de mestecat? happy
Este recomandată guma de mestecat pentru oamenii cu multe plombe? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca plombele sunt definitive normal ca poti mesteca guma.
Guma este si recomandata a se mesteca dar nu ca toti meltenii cu orele ci orice guma se mesteca maxim 15 minute!
Nu stiu daca sa rad sau sa plang la celelalte comentarii dar sunt pe langa si nu au nimic fondat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi culmea sa cada de la niste guma, inseamna ca sunt extrem de prost puse

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cad plombele doar de la o amânată de gumă...
înseamnă că fie nu sunt definitive ( adică e doar medicament )!, fie trebuie să schimbi stomatologul!
Fie sunt plombe foarte vechi.

| Dragobeta a răspuns:

Da. Au fost multe cazuri la stomatologi de caderi de plombe la mestecatorii de guma.
Si nu e gluma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu e de gluma, ci de guma. happy
P.S. Am cateva plombe, inclusiv doua masele practic reconstruite pe jumatate. Mai bine de 10 ani au lucrarile. Mestec guma. No problem.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci mă asigurați că nu-mi vor cădea? laughing)
Ș-așa mai am o șosea întreagă de lucrat în gură laughing) deci nu aș dori să-mi pierd și pe astea care am reușit să le plombez până acum.
V-am zis, cred, pe aici pe TPU, că mama nu mai are dinți și abia anul ăsta va reuși să-și îndeplinească și ea visul și să și-i pună. Strângând bani, ani de zile. Deci, vă dați seama că sunt îngrozită de a nu-mi cădea plombele și mai am încă juma de gură de plombat și să văd ce le mai fac. laughing)
Deci chiar sper să nu-mi cadă, dacă vă ascult și-mi cad, pe dv voi da vina, domnule Gabi. laughing)
Însă după ce m-am întors de la BM, unde draga mea PufulețiGratis m-o corupt la gume laughing) mi-a dat niște gume, care chiar aveau gust bun laughing) și am mai observat ceva, astfel, am zis să încerc așa. happy
Dar e doar un experiment, deocamdată, oricum dacă voi mesteca too much, e posibil să mi cedeze ficatul și fierea, că sincer eu de aceea le-am și întrerupt pe alea Orbit și HubaBuba, ce le adoram în trecut, dar după ce am avut primele plombe și am dat-o-n probleme cu grețurile și fierea, mi se făcea pur și simplu rău și greață de la ele. laughing) Și le-am stopat. La fel ca pungile de semințe și alune și nuci, ce băgam înainte cu pungile. Seara și câte 2, 3 pungi de alea mari de semințe. Adoram semințele. Dar de când ficatul și fierea au cam dat breakdown, le-am scos din alimentație. laughing) Azi îmi provoacă chiar alergie, dacă le mai consum. laughing)
Și așa era și cu gumele, acum câțiva ani. laughing) Însă la BM am observat că nu mi-a făcut rău, pachete întregi de gume. laughing) Și am observat ceva, că dacă le consum regulat, mi se taie de a mai mânca mult. laughing) Voi încerca și artificiul ăsta oleacă. Dar sper doar să nu-mi cedeze fierea și ficatul de la ele. Deși nu ar fi nici rău, dacă mi-ar fi rău și așa mă opresc din mâncat. laughing)
Mai ales cele mentolate, am observat că îmi mai atenuează și gustul acela metalic din gât, pe care-l am tot de la fiere. laughing)

| Parakeets explică (pentru Dragobeta):

Really?! sad
Păi alți TPUași spun pe aici, că nu vor cădea.
Atunci să o las mai moale cu mestecatul gumei ăsteia?
Dar chiar găsisem și eu o metodă faină, să stau departe de mâncare.
Atunci va trebui să aleg între slăbit și a avea dinții mei naturali în gură cât mai mult timp?
Pfff. Halal viață mai e și asta.

| Dragobeta a răspuns (pentru Parakeets):

Bine zici TPU-asi, adica copilasi de pe TPU. Stomatologii au alta parere.
Poti slabi si fara guma aia. Apropo, guma iti mai face si probleme digestive. Ti-a spus cineva asta? Cauta pe net.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

De cazut iti pot cadea oricum... Eu am zis fix de cazul meu. Aproape intotdeauna cand servesc guma in ultima vreme e vorba de 5.

| Ilovedinero a răspuns:

De la guma nu ai probleme.Trebuie sa astepti 48 de ore de la punerea plombei si poti mesteca guma linistit.Nu ai voie in schimb caramele sau bomboane care simti ca se lipesc de dinti.Alea nu sunt daunatoare doar celor cu plombe, sunt si pentru dintii sanatosi.

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca sunt puse bine nu ar trebui sa cada de la mestecat guma.

| Sebi2023 a răspuns:

Dacă plomba e pusa cum trebuie nu ar trebui sa cada de la niște guma.

| SerafimQ a răspuns:

Da, fireste ca pot cadea.

| Parakeets explică (pentru SerafimQ):

Ești sigur?
Ceilalți TPUași susțin că nu. happy
Sper să nu-mi cadă. Prin ce a trecut mama, sper să nu trec never. Și dacă va fi nevoie să mă doară câte o dată ori să se mai țină doar într-un colț, însă sper ca la finalul vieții, chiar dacă mor ca acum, fără nimic, fără bogății, fără realizări, e ok. Însă vreau să mor cu toți dinții-n gură. laughing) Hai poate dacă trec de 50, 60 de ani, mai merge. Dar până atunci, sper să am toți dinții-n gură și să fie ai mei naturali. O dată pentru că nici nu am bani și nici nu mi-ar plăcea să mă împrumut ca să mi-i pun, iar în al doilea rând, nu aș dori să am șuruburi băgate în gingii. Nooo, aia no. Mi se pare terifiant, numai când mă gândesc. Deci dacă se mai poate și God mai poate face minuni, mă rog enorm să mi țină dinții-n gură. Ai mei. Mă sperie ideea de șuruburi. laughing)