| Axer a întrebat:

Destul de brusc m-a luat o durere foarte foarte puternica de cap in partea stângă a capului la tâmplă și după a început și în partea dreaptă, mă doare și fruntea simt o presiune o durere in spatele ochilor, mă doare partea stângă a feței nu știu de ce așa brusc și așa rău.
Am senzație de voma.
Durerea persista tare in partea stângă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi la farmacie sa iei ceva pentru durere si cere acolo un sfat, daca sa mergi la spital sau nu.

| LisaJulie a răspuns:

Astea sunt migrene și pot apărea din diferite motive! Stres, ingrijorări, prea mult timp în fața ecranelor sau depresie

| DonMoldo a răspuns:

Petreci mult timp în fața televizorului, calculatorului sau a telefonului?

| Scotianca a răspuns:

Poate sa fie o alergie sau o rinita sau sinuzita. Mergi la medicu de familie si vezi ce are de zis.

| an00nnim21 a răspuns:

Este posibil să ai o migrenă sau chiar o durere de cap tensional, dar simptomele tale, cum ar fi senzația de vărsături și presiunea în spatele ochilor, ar putea indica și o durere de cap însoțită de tensiune oculară. În cazul unei migrene, schimbările bruște ale durerii și simptomele adiționale, cum ar fi senzația de vărsături, sunt comune. Dacă durerea persistă este important și sugerat să consulți un medic cât mai curând posibil pentru un diagnostic precis și pentru a primi tratamentul adecvat.

| hievre a răspuns:

În situația în care te confrunți cu dureri de cap severe și alte simptome asociate, este recomandat să consulți un medic neurolog. Neurologii sunt specializați în evaluarea și tratarea afecțiunilor sistemului nervos, inclusiv a durerilor de cap și a altor probleme legate de creier și sistemul nervos.

Dacă simptomele tale sunt severe și acute, iar durerea de cap este însoțită de alte simptome precum senzația de presiune în spatele ochilor și senzația de vărsături, poți să mergi direct la camera de urgență sau să contactezi un specialist neurolog pentru o programare cât mai curând posibil.
trebuie fācut un RMN

Asigură-te să comunici în detaliu simptomele tale și orice factori declanșatori posibili pentru ca medicul să poată face o evaluare completă și să ofere tratamentul adecvat.

Din ce am citit, poate fi si un factor de neoxigenare a creierului urmata de stres.
Si alti factori deja mentionate.