| anonim_4396 a întrebat:

Guma de mestecat, consumata zilnic, dauneaza sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, da hiperaciditate gastrica si, in timp, gastrita si chiar ulcer.

| anka a răspuns:

Guma de mestecat conţine surse de fenilalanină din E 951, aluminiu din E 120, beta-caroten E 160. Fenilala­nina este interzisă suferinzilor de fenilcetonurie, aluminiul este asociat cu apariţia maladiei Alzheimer, iar beta-carotenul măreşte incidenţa apariţiei cancerului de plămîni la fumători.
Guma de mestecat nu este recomandata copiilor, adolescenţilor, fumătorilor, femeilor însărcinate şi care alăptează. De asemenea, nici sufe­rinzii de maladii neurodegenerative şi de cancer nu o vor include în alimentaţia lor. Guma de mestecat este interzisă suferinzilor de fenilcetonurie.

| cretzufinish a răspuns:

Are efecte laxative, distruge stomacul si poti deveni nervos/asa

| DiannaDi a răspuns:

In general, da. depinde de tipul de guma folosit! de exemplu daca mananci guma metolata. si ai un tratament cu medicamente in acelasi timp, atunci efectul medicamentelor va scadea.stiu asta de la medicul meu.
succeshappy

| Marii a răspuns:

Iti poate provoca gastrita sau ulcer gastric daca o mesteci pe stomacul gol. Consumata in exces poate provoca tulburari ale sistemului nervos. Si nu uita ce scrie pe pachet : in exces are efect laxativ.
Guma are si parti bune, pentru muschii fetei sau atunci cand nu ai o periuta de dinti la tine. happy

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Eu mestec foarte multa guma, desi mi se spune uneori sa ma opresc.nu mestec in fiecare zi, dar cand imi pica in mana un pachet, in termin intr-o jumatate de ora! eu stiu ca dauneaza, de aceea nu mestec chiar zilnic

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Spunea bunica ca : "Nu e bine sa mesteci guma ca in acelasi timp ti se invarte stomacul".
Dupa cum vad in intrebare se poare caci tu consumi guma de mestecat cam in exces.
Ea nu face bine, mai ales la stomac.
Oamnei buni! Nu va luati dupa reclamene de la televizor ca va improspateaza aerul, minciuni.
Numai ca sa ia banii oamenilor se fac aceste reclame stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zilnic insemnand de dimineata pana seara, acesta este exces, o guma doua de-a lungul zile sau mai multor zile, nu afecteaza mucoasele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Conform ultimilor studii, guma de mestecat consumată mereu duce la cancer de glande salivare, în mod deosebit guma Orbit!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dauneaza stomacului, voi si chiar natzi stiut? voi cu tatu vatzi aburit?

| alina_1192 a răspuns:

Din cate stiam e buna dar nu in cantitati mari... cica albeste dintii si intareste memoria ( e vb despre guma de mestecat mentolata fara zahar)

| wildlyon a răspuns:

Da...guma dauneaza. In primul rand iti toceste dintii, iar in al doilea nu iti face bine la stomac. Daca mananci multa guma, incearca macar sa nu o tii mai mult de 10-15 min