| maibinenu a întrebat:

I-au anticonceptionale Tri-regol de 3 luni,si am o problemuta, ieri trebuia sa iau pastila la 9 dar am luat o la 10, iar azi am facut dragoste neprotejat si a ejaculat o parte in mine. sunt sanse sa raman insarcinata? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există risc de sarcină deoarece întârzierea a fost mai mică de 12 ore :)

"Dacă aţi uitat să luaţi Tri-Regol :
Dacă uitaţi să luaţi o pilulă vă rugăm să urmaţi aceste instrucţiuni.

Dacă administrarea este întârziată cu 12 ore sau mai puţin :
Protecţia contraceptivă nu ar trebui să fie afectată dacă luaţi pilula imediat şi continuaţi să luaţi următoarele pilule la ora obişnuită. Aceasta poate însemna să luaţi două pilule în aceeaşi zi." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5530_15.07.05.pdf?anmPage=1523&ID=30435

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Prietenul tau a ejaculat in tine? Pregatiti -va si invatati sa schimbati scutece ca peste 9 luni veti deveni parinti.

| 1cristian1990 a răspuns:

Nu cred ca se poate! Daca ai luat tot timpul pastila nu e problma o ora incolo sau in coace, era probabil problema sa nu fi luat o zi! Depinde si daca ai fost sau nu fertila in peroada aceea, sunt mai multe, nu cred ca ai sanse! Fi linistita!

| b33a a răspuns:

Si eu i-au contraceptive de doi ani si ceva si iti zic ca nu este nici un risc :* Poti sa stai linistita ca nu esti insarcinata :* Pastila se poate lua cu mici intarzieri dar nu mai mult de 6 ore maxim, poti sa citesti si pe prospect :* Incearca sa le iei cam la aceeasi ora ca sa nu iti dereglezi menstruatia! Mentionez si faptul ca nu ramai asa usor insarcinata dupa tratamentul cu contraceptive nici chiar dupa 2 luni de cand nu le mai iei deloc, dar nu te sfatuiesc sa incerci:* Poti fii linistita :*

| maibinenu explică:

Mentionez ca pana acum nu am facut neprotejat, este prima oara

| Eva000 a răspuns:

Nu te speria! Nu cred că există șanse să rămâi însărcinată, dar data viitoare nu mai uita pastilele!

| Drxx_Alina_1994 a răspuns:

Daca a ejaculat in tine da, ramai, dat daca nu e ok. nu cred ca e problema de o ora in plus de luat pastila..., SUCCES pe viitor:*