| Clara0506 a întrebat:

Bună!
Ieri am facut dragoste neprotejat și iubitul meu a ejaculat în mine deși iau anticoncepționale (ps: le-am întrerupt câteva luni și am inceput sa le iau de ieri seară) e posibil să rămân însărcinată având în vedere ca ieri am fost în perioada fertilă?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, da, ai sanse sa ramai imediat gravida, deoarece anticonceptionalele trebuiesc administarte minim 10 zile, ca protectia lor sa inceapa sa functioneze.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele au efect doar daca le iei din primele zile (1-3) ale unei menstruatii, altfel nu te protejeaza de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila AC daca este administrata complet aiurea si INUTIL, adica asa cum ai precizat ca procedat, NU are absolut niciun efect din moment ce a fost folosit in perioada fertila a ciclului menstrual. Pentru ca efectul contraceptiv al pastilei AC sa devina 100% garantata, administrarea lor se face NICIODATA dupa cea de a 5-a zi a ciclului. Formarea sarcinii in situatia prezentata teoretic este inevitabila. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai început să iei anticonceptionale nu ai cum sa rămâi însărcinată.

| Goete a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt pastila de a doua zi. Si chiar daca ai luat prima pastila inainte de a face bebelusul, tot se concepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii este greu sa-si traga un prezervativ? Este singura metoda preventiva si contraceptiva care nu imbolnaveste. Anticonceptionalele sunt otrava!

| Clara0506 explică (pentru anonim_4396):

Anticonceptionalele le am prescrise de medic din cauza unei dereglari hormonale

| Stropdeploaie a răspuns:

Anticonceptionalele se i au doar dupa sfatul mediculului. altfel le iei degeaba!

| Clara0506 explică (pentru Stropdeploaie):

Le am prescrise de medic