| 03052003 a întrebat:

Buna tpu.Ieri am iesit putin cu mingea.Aceasta a iesit in afara terenului si se indrepta spre strada, am fugit dupa ea, am calcat stramb si am cazut. Apoi a inceput sa ma doara glezna foarte tare, am mers cum am putut pana acasa, am bandajat zona si am incercat sa nu o misc. Spre seara am vazut ca era umflata si nu puteam sa pasesc.Este o luxatie clar.Astazi nu ma mai doare asa tare si e mai putin umflata dar tot nu prea pot sa merg, pun piciorul in pamnt dar ma jeneaza si daca fac o miscare gresita ma doare.Luni am scoala si nu pot lipsi...Nu vreau sa merg la spital pentru ca, sa fim sinceri, cunoastem toti conditiile jalnice...
Intrebare
1)Pana luni e posibil sa pot merge? Daca nu pot imi va trebuie carja?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luxatiile gleznei sunt foarte frecvente si sunt, de obicei, rezultatul "sucirii" gleznei.
O luxatie se produce cand un ligament, ce face conexiunea intre oase sau cartilaje, este rupt. Luxatiile gleznei produc imediat durere severa, ce poate fi debilitanta, invalidanta. Neglijarea luxatiilor gleznei se transforma intr-o problema cronica. Totusi, daca este tratata corespunzator si prompt, se vindeca bine, asigurand o intoarcere sigura si in scurt timp la activitate.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la spital ca nu te opereaza. Dar trebuie vazut piciorul de un medic ortoped. Daca nu vrei atunci improvizeaza o carja sa-ti fie mai usor sa pasesti.

| Alicezzz a răspuns:

Eu nu cred ca are legatura conditiile jalnice din spital si nu vad motivul pentru care nu ai merge sa te vada un medic la urgente, nu e caz de internare si operare ca sa spui ca nu te duci ca sunt conditiile jalnice, ma rog... ramane la aprecierea ta! Clar este o luxatie si trebuie sa stai cat mai relaxat in pat cu piciorul in sus si sa il fol cat mai putin, sa iti pui o fesa elasteca si sa ceri ceva usor la farmacie pentru luxatie. Cred ca vei putea merge la scoala luni fara carja doar ca mai incet si schipatand, Sanatate!

| MeForeverAlone a răspuns:

Dacă ți-ai luxat glezna nu îți trebuie cârje, dar trebuie să mergi la medic în primele trei zile de la micul accident ca să se asigure că e doar luxată și că nu e vreo fractură.
Până luni e bine să pui niște gheață pe zona umflată dar fără să apeși, și să mai înfășori piciorul în comprese reci.
De asemenea, nu e bine să apeși pe lovitură, sau să înfășori foarte strâns.
Folosește și niște geluri sau creme pentru durerii sau umflături.
Baftă! ( sau însănătoșire grabnică)

| Claudiu1905 a răspuns:

Teoretic ar trebui pus in ghips doua sau trei zile. Practic nimeni nu pune in ghips, repaos la pat e suficient

| Olivers a răspuns:

Pana luni singura cale este sa iti pui numai compresa cu gheata si foarte multe frecti cu ulei de exemplu sau crema speciala pentru entorse sau luxatii! si cu cat te fortezi sa mergi cu atat isi va da drumu mai bine!