| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna, am 11 ani si am fost o luna intreaga in sat la bunici. Ieri, ne jucam Vatea - ascunselea, si eu trebuia sa numar. Cand am fugit sa-i caut, cred ca am calcat gresit intr-o baligă si atunci nu stiu ce s-a intamplat dar am cazut si mi-am vazut rotila in alta parte. M-am speriat foarte tare. Am stat o ora pe jos pana a venit ambulanta. (Ma durea piciorul). Dupa am ajuns in oras la spitalul de copii, mi-a pus rotula la loc (m-a durut tare). Apoi mi-a facut un vaccin antitetanus si am mers sa fac film. Era o luxatie (si doctorii au zis ca am si putin lichid si sange acolo) Apoi cineva m-a bandajat pe picior. Abia m-am chinuit sa ma duc in taxi si sa urc la bloc pana la etajul trei. M-au dus doi barbati. Si noaptea nu am putut dormi deloc.Nu am putut sa ma misc deoarece durea. Am mers de 5 ori la baie (sa fac treaba mica ) Iar acum este ora 11 AM. Si nu ma pot misca, si mi-e frica sa ma duc la baie, nici sa sar nu pot.Ce se va intampla. Doctorul a zis ca peste 10 zile voi fi gata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, nu ai voie sa sari, deci, mergi incet -incet, folosind mai mult celalalt picior.
Roaga pe mama sau tata sa te ajute sa mergi pana la toaleta sau unde ai nevoie.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai normal ca nu poti sari daca te-ai lovit la picior. Ce sa se intample, in 10 zile te recuperezi cum a zis doctorul, in rest mergi folosind celalalt picior mai mult sau daca nu poti rogi pe cineva sa te ajute.

| Crisstinayy12 explică (pentru Sn4k3):

Ma refeream ca nu pot sari intr-un picior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tot la tara? Ia un lighean, o galeata ceva si urineaza in ea.
Una alta si o sticla dar ai grija sa nu bei din ea sau sa n-o lasi desfacuta.

| VAIDEPLMBIGBOY a răspuns:

Peste 10 zile vei fi bine!