| adutzadragutza a întrebat:

Buna Tpu.Ieri m-am epilat cu crema pe maini de la veet si seara a inceput sa ma manance rau pielea, pe fata palmara a incheieturii mainii( am dat cu crema epilatoare si acolo), pe coate foarte rau, iar ulterior au inceput sa ma manance genunghii si jos pe langa soseta.Tin sa mentionez ca pe picoare nu m-am facut cu crema ci cu bic deci nu inteleg de ce ma mananca genunchii.Cred ca toata noaptea m-am scarpinat.Ar putea fi de la crema? o am de ceva timp.dar nu eprima data cand o utilizez si nu am mai patit asa ceva.Ar putea fi alergie de la crema sau de la altceva? Ce poate fi? HELP. FUNDAAAAA+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai mai folosit această cremă, atunci NU se pune problema unei alergii la componentele acesteia!

Poate fi vorba de o alergie alimentară ( eventual ), sau de SCABIE - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

http://www.divahair.ro/......_tratament

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| Cristi19 a răspuns:

Cel mai probabil este doar o iritatie