| Aly_Alina_1994 a întrebat:

Ieri seara m-am taiat la deget, nu e ceva mare. Dar mi-a curs mult sange si mi-am pus leucoplast. Azi iar a inceput sa curga..si aproape ca mana e plina de sange..am facut si pe jos. straight face. Ce pot face sa opresc sangerarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanLuca a răspuns:

Ca sa opresti hemoragia se face hemostaza ..iei un servetel sau un material important este sa fie steril
si strangi degetul timp de 10- 15 minute
dupa care te dezinfectezi cu Betadina nu Rivanol pentru ca are un specru mai mare si est eun dezinfectant mai bun... si te pansezi putin strans! Pansamentul cu betadina ramanand acolo!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aplica putin rivanol.
Pune pansament.
O sa treaca.
Ai grija data viitoare.
Te pup!