| anonim_4396 a întrebat:

Alaltaieri seara m-am taiat din greseala cu lama de ras la deget. Lama nu pare ruginita insa inainte am spalat lama in apa ruginita (se mai intampla din cand in cand sa fie asa apa in blocul unde stau eu). Au trecut 10 ani de cand nu am facut antitetanos, dar nu cred este nevoie. Sunt 2 taieturi mici de vreo 2 cm. A curs putin sange. Am oprit sangerarea, am spalat bine zona si cam aia e. O sa las o poza cu lama. M-am uitat la simptome si de ieri dimineata ma doare osul de langa ochiul stang, nu stiu cum se numeste zona unde m-am taiat si nu s-a infectat taietura. Oare este o sansa sa fi luat boala tetanos?
Asa arata lama: https://ibb.co/cvoA9y

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De la tăieturi cu lama udată de apă cu rugină, ar trebui să apară infecții in sânge și/sau pe piele; dar nicidecum dureri faciale, craniene.
Durerea menționată de tine trebuie să aibă alte cauze: ai tras curent, ai dormit nepotrivit, sau chiar să fi mușcat/mestecat nepotrivit (pentru că partea dureroasă menționată de tine pare să fie legată de maxilar).
Dar dacă totuși ești nesigur, rămâne varianta cea mai sigură: vizita la medic.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Ma gandesc si ca e de la stresul ca as fi putut lua virusul dar nu are cum. Daca l-as fi luat, mi s-ar fi infectat rana, am dreptate? Mi-au aparit niste bubite pe mana cu infectie, dar astea nu sunt sindromurile tetanosului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Simptomele*

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Bubițele de pe mâna sunt încă un motiv pentru care să mergi la medicul de familie. Acestea nu cred că sunt din cauza tăieturii de lamă. Dar ți-ar prinde bine vizita la medic.

| LPCTSTR a răspuns:

Imbiba niste vata cu betadina si aplica in acea zona.