| bobo_1088 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa slabesc... m-am ingrasat foarte mult in ultimul timp crying
nu imi mai vin hainele ...este groaznic. am 16 ani, 1.68 si cam 75kg nu mai stiu sigur.
Am inceput sa nu mai mananc dulciuri grasimi paine deloc si mananc cantitati mai mici de mancare.
Nu imi permit sa merg la sala din cauza scolii dar am inceput sa fac seara abdomene cam 50, fandari 50 ...si alte ex

Ce ma sfatuiti sa fac? m-am saturat pur si simplu sa ma uit in oglinda si sa vad cum arat + sa suport atatea jigniri si mirarea celor din jur la cat m-am ingrasat. "iti spun ceva dar sa nu te superi... te-ai ingrasat foarte mult "'
Sunt satula de reactii de`din astea.straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E cald afara de ce nu faci zilnic eu stiu 30-40 de min de alergare? dupa ce vii de la alergare nu mananci cel putin o ora,dupa care mancarea trebuie sa fie foarte slaba in calorii,paine doar cateva feliutze pe zi,sa nu bei decat apa plata (fara sucuri deci),fara carne grasa,fara carne in general, fara carbohidrati.Cu ceea ce ti-am zis vei slabi, dar nu intr-o saptamana, fa asta cateva luni si vei vedea ca slabesti.Cum am spus si in alte topicuri, slabirea trebuie sa se faca "incet", nutritionistii recomanda sa slabesti 1-2 kg pe luna, orice adaugare sau pierdere de kg in exces duce la alte afectiuni.Deci nu e corect sa zici ca am slabit in 2 saptamani 10 kg, pentru ca inseamna ca ai imbolnavit un organ, iar procedeul este ireversibil...desigur exista si exceptii,boxerii de ex. slabesc cateva kg la fiecare antrenament,dar ei au un regim de viata si un organism care le permite sa slabeasca brusc apoi sa isi revina,insa organe precum ficatul, fierea, pancreasul sufara mult! Succes la slabit!

| eXcisioN a răspuns:

Mama de exemplu alearga in fiecare seara si slabeste cam 2 Kg in fiecare seara. totul tine de sport. incearca sa alergi 2 Km in fiecare seara. sa vezi ce slaba o sa te simti big grin

| JuLien a răspuns:

50 de abdomene este prea putin. incearca sa faci la inceput vreo 100 si din ce in ce mai mult pana ajungi pe la 400-500 si atunci se vor vedea diferente.
si chestia cu sala. nu stiu cum vine asta ca n-ai timp din cauza scolii. si eu merg la scoala si cred ca noi toti mergem la scoala si ne putem face timp si de sala. nu trebuie sa mergi zilnic dar de vreo 3 ori pe saptamna cred ca ai putea sa-ti faci timp.big grin
in legatura cu mancarea nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau, nu ma pricephappy

succes!

| idcatalin a răspuns:

Incearca si lenjeria de slabit. In unele cazuri da rezultate foarte bune. Uite aici cateva produse peste care sa te uiti :

http://www.lenjeriecadou.ro/pantalon-texenergy-cell.php

http://www.lenjeriecadou.ro/lenjerie-modelatoare.php

| bobo_1088 explică:

JuLien ce n-as da sa am timp sa merg la sala

dar eu fac si naveta si am incercat dar nu mai am timp sa invat straight face

o sa fac de acum cat mai multe abdomene happy

va multumesc pentru sfaturi happy

si as alerga si seara dar invat dupa-amiaza si ajung pe la 19.45 acasa...o sa fac tot ce-mi sta in putinta sa slabesc
imi doresc prea mult sa fiu si eu o fata normala