| Turbo223 a întrebat:

Imi este frica sa nu am schizofrenie.Ma comport normal si nu am vedenii, dar...rareori,mai aud voci care sunt ca ale persoanelor cunoscute mie.Acum o luna am auzit un "haide".Nu am bagat de seama si am adormit.Totusi,seara trecuta am vrut sa vad daca raspund vocilor din capul meu(nu ma gandeam eu la ele si ce zic ele apareau pur si simplu) ce se va intampla.Voi primi raspuns? Am intrebat "Cine sunteti?" dupa vreo 5/6 secunde aud o voce care nu mai era a unei persoane cunoscute care a spus "Ale" si eu zic "Ce?" si au inceput sa rada (acum erau 3 voci) si au spus ca e o prescurtare de la un anumit cuvant nu mai tin minte ce cuvant au zis dar semana cu cuvantul alcide, daca nu cumva asta era.Eu am spus ca nu cred ca exista cuvantul asta si au ras.Am spus "Imi e frica" si iar au ras,dupa aceea am spus opusul "Nu imi e frica" si au spus "Asa." Dupa aceea nu le-am mai bagat in seama si le auzeam cum ma striga foarte incet.Dupa aceea imi zic in sine,nu lor "Mai bine dormeam cu televizorul deschis" si o voce,care nu mai era nici a unui cunoscut sau necunoscut,nu mai era o voce care suna uman dar nu era infricosatoare care a zis "Fara griji,te vei simti bine".Am vazut si alte intrebari ale oamenilor care aud voci,dar ale lor le spuneau chestii gen "Sinucide-te" sau "O sa mori daca nu...". Stiu ca e ciudat ce am auzit si probabil mi s-a parut, dar nu cred.O fi schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu acorda atentie nici unei voci (fiecarui om i se mai intampla sa mai "auda" voci din cand in cand) din capul tau si nu vei pica in nicio schizofrenie. Daca le acorzi atentie, acest lucru tinde sa devina obsesiv si de aici si problemele mental. Deci ignora vocile si/sau vedeniile si vei fi o persoana cat se poate de normala.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema "vocilor" se trateaza simplu, prin NE-BAGARE IN SEAMA.
Gaseste-ti alta ocupatie decat sa asculti toate prostiile din jurul tau si sa te framanti cu ele!
Cauta un mediu vesel, unde poti rade si distra cat mai mult, unde sa te simti bine si relaxat.

| RAY a răspuns:

Tu nu esti doctor sa isi dai diagnostic ai inteles? asa ca du-te la doctor., nici TPU nu doctor e doar copy paste de pe google

| Donsavas a răspuns:

Salut! Tu te stresezi si acorzi atentie prea mare lucrurilor din capul tau,asta se intampla cu tine. In timp ce altii au prieteni si socializeaza sau joaca jocuri unde se concentreaza,tu iti bati capul cu tine insuti si ce iti mai trece tie acolo prin minte. Vocile alea ale cunoscutilor sunt in imaginatia ta,nimic mai mult. Sunt vocile alea din sinea ta despre care vorbesti,din amintirea ta fata de persoanele cunoscute. Nu te mai gandi la cunoscuti sau la ce simptome ai mai putea avea,asa nu faci decat sa te izolezi si sa te simti din ce in ce mai rau,pentru niste lucruri pe care ti le induci. Lasa i pe altii in treaba lor si uita te la televizorul ala sau dormi noaptea,pentru a nu ti mai trece prin minte atatea bazaconii ireale care e clar ca nu ti fac bine,iti provoaca teama si te agita mai tare pentru nimic.
Psihicul este modul in care raspunzi mediului inconjurator. Daca te comporti normal,nu este nicio problema. Nu te auto-diagnostica si lasa analizele astea, probabil ca ai si tu scoala, serviciu, ocupa-ti timpul si vei vedea ca n ai nici timp, nici energie necesara pentru a te gandi atat de mult.

| Turbo223 explică (pentru Donsavas):

Multumesc de raspuns, doar ca eu socializez si chiar nu m-am gandit la acele voci pe care le aud destul de rar, doar atunci am facut asta, sa vad daca primesc raspuns.

| r2222 a răspuns (pentru Turbo223):

Atunci ignora vocile si totul va fi ok gen daca nu le mai acorzi atentie vor disparea, presupun

| Donsavas a răspuns (pentru Turbo223):

N au ce raspuns sa ti dea. Sunt din imaginatia ta, nu a altuia. Iti apartin. Sunt gandurile tale pe care le cunosti deja.

| r2222 a răspuns:

Ai avut vreo problema in familie cv.Gen daca ai suferit emotional.Eu iti propun sa te relaxezi si sa nu ti fie frica.Pana la urma orice ar fi e DOAR in capul tau.Controleaza le... Poate e doar o perioada incarcata pentru tine.Nu ti face griji. Daca vrei sa te mai ajut cu un sfat cv imi poti da mesaj