| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu niste gânduri care ma sperie foarte tare. Totul a început cand am citit pe net simptomele schizofreniei. Am început să cred ca am si eu. Am o frica teribilă. Astept din moment în moment sa incep sa aud voci, uneori parca am si urechile înfundate. M-am speriat si mai tare cand am citit si despre alte cazuri. Imi e frica sa nu incep sa aud o voce care sa imi spuna sa fac rau cuiva, imi e frica ca o sa incep sa omor pe cineva. Analizez fiecare lucru pe care îl aud si ma intreb daca chiar a fost real sau l-am auzit eu. Ma enervez foarte repede si imi e frica ca odata o sa imi pierd cumpătul. Am vorbit cu un psiholog online, mi-a spus ca am ramas cu o traumă de cand am pierdut o persoana draga si ca nu am schizofrenie, m-a asigurat ca totul e bine, dar mie tot imi este foarte frica. Parca nu ma mai recunosc. Ce sa fac? La psiholog pot sa ajung in iunie, atunci vin părinții mei acasa, eu fiind acum la bunica. Oare o sa innebunesc? Chiar o sa fac aceste lucruri?

2 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Din ce spui n-ai si nici nu ai avut niciun simptom al schizofreniei. Poti sta linistita. Asta e o tulburare pentru care de obicei exista si un istoric ereditar.

| Anonima3456 a răspuns:

Neah, cred ca ești tu puțin cam paranoica. Nu te teme, din câte ai scris, nu pare absolut deloc schizofrenie. Poate un mic micut început de ipohondrie? Nu știu ce sa zic, oricum nu pare a fi nimic grav!