| iulioara a întrebat:

Buna TPU... Imi tot apar cosuri in ureche pline de puroi. Le storc si continua sa apara... Se poate vorbi de o boala? Ma spal regulat in ureche.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ToffyNR1 a răspuns:

Deci in primul rand iti recomand sa te duci la medic pentru ca la urechi nu ma prea pricep si n-am patit asa ceva.Totusi incearca sa te speli cu ceva ceaiuri ce curata prin urechi si incearca sa eviti cat mai mult apa murdara gen rau, lac, strand, poate o fi si de la apa din mare daca ai fost la mare.Dar mai bine du-te la medic.

3 răspunsuri:
| MeridaOcean a răspuns:

Si eu am patit, m-am dus la doctor si mi-a zis ca mananc prea multe dulciuri si ciocolata, intr-un timp m-am mai oprit sa mananc atatea dulciuri si sa stii ca nu mi-au mai aparut.In orice caz, du-te la medic.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Buna,
Problema ta este ca le spargi, din cauza asta iti apar iar cosuri si puncte negre. Cand spargi cosul, o parte din infectie ajunge in sange si iti apar mai mult apoi in zona respectiva.
Am avut si eu probleme cu cosurile si punctele negre in ureche, e ceva normal, e ca si cand ai avea pe ten.

Eu am reusit sa scap de cosurile si punctele negre din ureche dupa ce am fost la un medic dermatolog foarte bun si mi-a zis sa imi cumpar ulei 100% pur de arbore de ceai (Tea Tree) de la Thursday Plantation

Medicul mi-a zis sa pun pe un betisor de ureche, 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai si apoi am dat pe cosuri si punctele negre. Am mai pus cateva picaturi in sampon pentru a scapa mai repede dar si pentru a controla excesul de sebum.
Tot pentru problema cu cosurile te sfatuiesc sa schimbi sapul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore ceai.

| Vdariusbubu a răspuns:

Poate ai otita.