| Csjfndndjekekk a întrebat:

Buna TPU, în câteva ore va trebui sa ma duc la ginecolog pentru un control.
Țin să menționez că nu mai sunt virgină, imi e foarte frică pentru că am mai fost o data *in primul control doar am vorbit* iar de data asta a zis ca va face nu mai stiu ce examinare.
M-am uitat la clipuri pe Youtube despre asta si pare foarte dureros.
Puțin ajutor ca sa nu imi mai fie asa frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimic dureros, fiidca nu te inteapa sau taie, doar iti verifica colul uterin, ca sa ia un pic de secretie de pe el, pentru a ii testat in caz de infectie sau BTS.
Fa un dus pe corp inainte de a pleca la medic si spala-te la vulva, doar exteriorul pasaricii, ca secretia interna ( vaginala), sa nu fie alterata si sa se se poata lua o lamela corecta.
Imbracat-te cu ceva comod si usor de scos, ca medicul nu are timp sa astepte, sa te dezbraci de blugi starmti sau colanti.
Hai, stai relaxata ca nu-i nimic dureros acolo!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi duminica unde ai gasit tu cabinet deschis?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme ca nu-ti baga nici un lugrefiant in vagin, cum spune frank51, ca el vorbste de verificarea prostatei prin anus, asa cum se face la barbati, dar un control gincolegic nu este acelasi lucru.

| Frank51 a răspuns:

Nu o să doară, se folosește mult lubrifiant, și au mai multe mărimi, pentru virgine exista ăla chiar mai subțire decât degetul deci îi poți spune să-l folosească pe ăla, nu-ți face griji.

| Iote a răspuns:

Paradoxal, pentru sex nu ti-e frica, dar pentru un control, da.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Stai linistita. ‘) O sa te examineze doar. N-o sa te doară nimic. Crede-ma. Țin minte cum eram eu prima data. rolling on the floor Stăteam atât de încordată.dar și asa..nu m-a durut nimic. Deci fii calma. ‘) Totul este pentru binele tau la urma urmei.