| anonim_4396 a întrebat:

TPU! in curand, adica peste 3 zile, voi merge intr-o tabara! dar eu incep sa tusesc si ma doare gatul! daca merg la doctor, nu ma va mai lasa mama in tabara! stiti vreun remediu natural si rapid? e urgent! sau ar trebui sa iau ceva antibiotice ramase de mai demult cand am fost bolnava? astept raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Céline7 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa bei multe ceaiuri in special cele cu miere de albine, si iti va trece in doua zile

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In niciun caz nu trebuie sa apelezi la antibioticele ramase, decat daca medicul iti recomanda acelasi antibiotic si daca nu sunt expirate. Antibioticele (sirop) de obicei nu au valabilitate mare dupa ce au fost reconstituite. Prin urmare, primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie si un diagnostic corect.
Totusi, pentru durere in gat poti lua tinctura de propolis (20-25 picaturi pe o bucatica de paine, de 3 ori pe zi, dupa mese) care, desi nu are un gust foarte placut, vindeca relativ repede, fiind un dezinfectant puternic. Il gasesti atat la farmacie, la magazinele naturiste, dar mai ales in piata, direct de la producatori (e cel mai indicat). Alt remediu ar fi badijonajul bucal cu albastru de metic, care, de asemenea, este un bun dezinfectant. Daca aceste remedii ti se par de "nesuportat", desi in cazul tau ar trebui sa nu fie o problema daca doresti sa mergi in acea tabara, tot la farmacie gasesti Decasept cu propolis (3-4 pe zi, dupa mese). In rest, sanatate maxima!

| MisteriuosGirl a răspuns (pentru Corina):

Dar de exemplu ceaiul card cu miere si lamaie functioneaza?

| Corina a răspuns (pentru MisteriuosGirl):

E f. bun si ceaiul cald cu miere si lamaie, dar nu este destul. Avusesem de gand sa-ti scriu si de ceai, dar din graba am uitat, cum am uitat sa-ti spun si de baia fierbinte (cat poti tu suporta) cu sare, la picioare, seara, inainte de culcare. Eventual si o frectie cu carmol, spirt sau otet indoit cu apa, apoi iti pui sosete si te bagi in plapuma.

| MisteriuosGirl a răspuns (pentru Corina):

Crezi ca ar trebui sa merg la medic? ma tot gandesc si nu stiu, dar azi clar nu, pentru ca vreau sa raspund la o materie! dar daca biau ceai cu lamaie si miere, fac baie fierbinte si fac freactii o sa ma vindec?

| Corina a răspuns (pentru MisteriuosGirl):

Draga mea, daca e o simpla raceala, iti va trece doar cu ceai si bai fierbinti la picioare, dar daca ai vreo problema la plamani, atunci, in lipsa unui tratament medicamentos, poti face complicatii. Tusea poate fi de mai multe feluri, fiind simptomul comun al bronsitei, pneumoniei, astmului, TBC-ului. Numai la consultatie medicul isi poate da seama care dintre boli o ai. Deci, sfatul meu ar fi sa mergi la medic. Sanatate!

| MisteriuosGirl a răspuns (pentru Corina):

Pai am fost si se pare ca am amigdalita si faringita acuta, dar mi-a dat antibiotice si acum ma voi face bine! oricum, multumesc mult de tot! pup!

| Corina a răspuns (pentru MisteriuosGirl):

Ma bucur ca ai reusit sa ajungi la medic si ca te vei face bine in urma tratamentului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi ca mama ta nu vede ca tusesti si ti-e rau?! Mai bine spune-i si mergeti repede la medic, poate iti si trece pina la plecare. Daca o lungesti, mai mult ca sigur ca nu mai pleci.

| Maria428 a răspuns:

Depinde acum si cat dureaza tabara. Boala ta poate sa se agraveze si nu e foarte bine.
Uite cateva remedii :

Retete pentru guturai

* Pentru guturai si-au dovedit eficienta urmatoarele retete:- scortisoara (10 g), flori de soc (30 g), sovirv (30 g), cimbrisor (10 g), radacina de cerentel (20 g) - infuzie dintr-o lingurita de amestec la o cana cu apa; se beau 2-3 cani/zi, indulcite cu miere de albine.- flori de tei si de soc (cite 20 g din fiecare), tintaura (10 g), papadie (10), coaja de salcie (20 g), conuri de hamei (20 g)- flori de tei (10 g), flori de musetel (15 g), sovirv (15 g), fructe de coriandru si de fenicul (cite 20 g din fiecare), scortisoara (10 g), cuisoare (5 g), piper negru (5 g). O lingura de amestec la o cana cu apa; se beau 2 cani/zi, indulcite cu miere; la o cana se adauga sucul de la o jumatate de lamiie. Are rezultate excelente si in caz de gripa. Studiile clinice au aratat ca aceasta reteta fitoterapeutica poate vindeca bolnavii de guturai sau de gripa in maximum 58 de ore.

Remediu cu aloe

* Se iau un kilogram de miere de albine, 20 grame de propolis dat prin razatoare de plastic, 750 grame de aloe (frunze date prin razatoarea de sticla sau plastic). Ingredientele se pun intr-un borcan de sticla si se macereaza, la rece, timp de cinci zile. Se consuma cite o lingurita dimineata si la prinz, cu doua ore inainte de masa. Dureri in git* Ceaiurile de galbenele si musetel s-au dovedit calmante veritabile pentru durerile de git. Ceaiul de macese si de catina, cite o lingura la o cana cu apa clocotita se bea cite 2-3 cani pe zi. Indiferent de ce ne doare, zincul este de mare ajutor, comprimatele pot fi cumparate din orice farmacie.

Leacuri din strabuni

* - gripa, in stadiu incipient, se poate trata cu o lingurita de tarite de griu fierte 5 minute intr-un litru de apa. Se acopera 10 minute, se adauga doua linguri cu miere de albine si se beau 3-4 cani/zi.* - o ceapa taiata felii si asezata la capul patului, pe noptiera, alunga gripa.* - sucul de ridiche neagra are vitaminele B si C. Se foloseste ridichea cu tot cu frunze. Se beau 20-50 de grame pe zi. Este contraindicata diabeticilor* - pentru a face un sirop natural pentru tuse, fierbeti o lamiie timp de 10 minute. Strecurati sucul si adaugati doua linguri de glicerina si doua de miere.

* - pentru inflamatia gitului, peste doua linguri de rozmarin uscat turnati jumatate de litru de apa clocotita si lasati sa infuzeze 10 minute. Strecurati lichidul si adaugati lamiie si miere. * - chiar de la primele semne ale guturaiului, daca nu apare febra, trebuie sa se bea 100 ml apa in care se picura 5 picaturi de tinctura de iod. Se maninca un catel de usturoi.

* - se pun in fiecare nara cite una-doua picaturi de zeama de lamiie.

* - se piseaza unul-doi catei de usturoi, se pun pe tampoane de vata si se introduc in nari.

* - inhalatiile cu aburi din decoct de anason combat gripa.

* - guturaiul, gripa, laringita, tusea se trateaza cu o lingura de sirop de radacini de ciubotica-cucului.

* - bai la picioare cu apa fierbinte foarte sarata (un pumn de sare/2 litri apa) timp de 10 minute, apoi se incalta sosete groase si se sta in pat bine invelit.

* - pe piept, se pune compresa calda cu brinza de vaci sau terci de mamaliga.

* - se bea un pahar vin de casa cald cu 1/2 lingurita ghimbir.

* - mestecati seminte de marar pentru prevenire.

* - gargara cu decoct de viorele, suc de gutui, infuzie de turita mare, flori de galbenele, frunze de salcie.

Mai poti intra aici :
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1102

sau :

http://www.ziare.com/articole/remedii+raceala

sau :

http://www.pro-sanatate.com/raceala-tratament-remedii-naturiste/

. Sper ca te-am ajutat!
Sper sa iti treaca si... distractie placuta in tabara! :*