| Nume6 a întrebat:

Bună ziua. Am mai pus 2-3 întrebări de genul dar nu am primit răspunsul corect. Domnul doctor oftalmolog la care m-am dus mi-a prescris mereu lentile la ochelari cu dioptrii foarte mici, mult mai mici decât am eu nevoie si din această cauză nu văd cu ochelarii. Nu știu unde să mai mă duc și ce să fac. Pentru că ochelarii ăștia îmi obosesc mult ochii. Voi, cei care purtaţi ochelari cât aveţi dioptriile la ochi si cât aveţi dioptriile prescrise de doctor pentru ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la alt cabinet de oftalmologie si spune le ca ochelarii nu sunt ok, mergi cu ochelari cu tot, sa i masoare.

| Nume6 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Faza e că nu sunt eu expert în oftalmologie. Dar se vede cu ochiul liber că ochelarii nu-s ok. Nu văd perfect cu ei, nu văd prea bine adică. Și diferenţa dintre reţeta de ochelari prescrisă de d-lui și cât mi-a ieșit mie la aparat că am dioptriile la ochi e foarte mare. Și un amator care nu e doctor, și-ar da seama de asta.

| Nume6 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Faza e că la mine în oraș nu prea am la cine merge

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu port exact ceea ce mi-a prescris medicul. Te duci la el cu ochelarii și îi spui asta, ce pățești cu ei, el te ajută să ai exact acele dioptrii de care ai nevoie. Altă cale nu există.

| Nume6 explică (pentru sadrian46):

Cât aveţi dioptriile pe reteta vs. cat v-au iesit la aparatul de măsurare? Pentru că la mine diferenţa e foarte mare intre cele doua.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nume6):

Poate să existe sau nu diferență între cei doi ochi, sau între vederea de aproape, și vederea la distanță. Să afli căt am eu, nu te ajută cu nimic.

| Nume6 explică (pentru sadrian46):

Stiti un oftalmolog bun unde sa ma duc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nume6):

Daca ai zice si in ce oras/judet esti...

| sadrian46 a răspuns (pentru Nume6):

Eu știu aici unde locuiesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nume6):

De unde esti? Esti din Bucuresti? Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la oftalmologie si poti merge oriunde de la spitalul Pantelimon unde au cei mai buni medici oftalmologi, si pana in zona Lahovari Dorobanti la spitalul de ochi unde lucrează Monica Pop medic renumit oftalmolog. La ea la spital se fac si interventii chirurgicale cu laserul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te la alt oftalmolog. Nici prea mari nu e bine, nici prea mici nu e bine...

| christall a răspuns:

Trebuie sa mergi din nou la oftalmolog, dar la altul sa te consulte din nou, dar sa-ti spuna si daca ochelarii sunt potriviti.