| bibi5961 a întrebat:

in seara asta am fost la medic orl si mi-a zis ca am otita si trebuie sa iau antibiotice. eu vroiam ca maine sa-mi fac si un test de sarcina si ma intrebam daca antibioticele care le iau pentru otita va influenta cumva rezultatul testului de sarcina! ma puteti ajuta va rog mult cu un raspuns? va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Antibioticele pentru otită sunt una, iar privind influența acelor antibiotice asupra unui test de sarcină trebuie să discuți ori cu un medic ginecolog ori cu un farmacist cu facultate, că ăia care vând la farmacii nu sunt absolvenți de facultate, ci de școală postliceală de farmacie și nu prea cunosc.

| 0vidius a răspuns:

In general nu influenteaza antibioticele testul de sarcina deoarece testul are la baza o reactie enzimatica. Daca e + atunci esti 99% insarcinata in schimb ele pot da reactii fals - adica tu sa fii insarcinata si testul sa fie -.